Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nielegalni imigranci bez prawa do leczenia

0
Podziel się

Mogą liczyć na darmową pomoc medyczną tylko w sytuacji ratowania życia.

Nielegalni imigranci bez prawa do leczenia
(Otnaydur/Dreamstime)
bEhcgAzV

Nielegalni imigranci mogą liczyć w Polsce na bezpłatną pomoc lekarza czy pielęgniarki tylko w sytuacji ratowania życia. To jaskrawa sprzeczność z konstytucją - twierdzi Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

Moderator Witold Klaus SIP poinformował, że w Polsce przebywa około 200-300 tys. nielegalnych migrantów. Zaznaczył, że są to dane szacunkowe. Dodał, że w 2010 roku o status uchodźcy w Polsce wystąpiło ponad 6,5 tys. osób.

Katarzyna Słubik z SIP podkreśliła, że nielegalni imigranci _ z punktu widzenia prawa nie istnieją - nie ma dla nich m.in. regulacji dotyczących korzystania z opieki zdrowotnej _.

bEhcgAzX

Jak mówiła, istnieje jedynie ogólny przepis, który nakazuje udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, natomiast opieka w szpitalu, nawet na oddziale ratowniczym jest już dla nielegalnych imigrantów płatna. Płatna dla tych osób jest także opieka okołoporodowa.

- _ Co w sytuacji, gdy taka osoba nie ma czym zapłacić za leczenie? _ - pytała. Zaznaczyła także, że opieką zdrowotną w Polsce objęte są tylko te dzieci nielegalnych imigrantów, które uczęszczają do szkoły. - _ Sytuacja kobiet i dzieci, którzy nie mają dokumentów pozwalających im na przebywanie w Polsce, wymaga bardziej korzystnego rozwiązania _ - podsumowała.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t84750.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;pomogli;rozbic;gang;handlarzy;ludzmi,250,0,736762.html) Polacy pomogli rozbić gang handlarzy ludźmi
SIP zaznacza, że polska konstytucja wprowadza nakaz równego traktowania przez władze publiczne także osób niebędących obywatelami polskimi. - _ Dotychczasowe wykluczenie z pomocy medycznej nieudokumentowanych imigrantów potwierdza, że argumenty pragmatyczne i ekonomiczne górują nad humanitarnymi _ - głosi stanowisko SIP. Stowarzyszenie wskazuje także inne niekonsekwencje w przepisach prawnych, bowiem np. podpisana przez Polskę Konwencja Praw Dziecka ONZ, przewiduje prawo dzieci do ochrony zdrowia.

Klaus zaznaczył, że polski Kodeks karny przewiduje kary za udzielenie pomocy nielegalnemu imigrantowi dla korzyści. - _ Czy lekarz, który udziela świadczeń zdrowotnych i bierze za to pieniądze, podlega pod ten przepis? _ - spytał.

bEhcgAAd

Według SIP zapewnienie tzw. nieudokumentowanym imigrantom dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej jest tańsze niż późniejsze ratowanie ich życia skomplikowanymi operacjami w sytuacji, kiedy nie ma już innego wyjścia.

Stowarzyszenie Interwenci Prawnej działa na rzecz osób dyskryminowanych i marginalizowanych, udziela pomocy prawnej i społecznej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t103680.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;boi;sie;fali;uchodzcow;z;afryki,124,0,775548.html) Unia boi się fali uchodźców z Afryki Nie wiadomo, czy będą oni traktowani jako nielegalni imigranci, czy dostaną azyl.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t112338.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlochy;boja;sie;naplywu;imigrantow,112,0,770416.html) Włochy boją się napływu imigrantów Chodzi głównie o uchodźców z Tunezji i innych krajów regionu Morza Śródziemnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t41709.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawcy;polowy;przestepstw;to;imigranci,92,0,756572.html) "Sprawcy połowy przestępstw to imigranci" Według mera Moskwy, tak wysoka jest przestępczość w stolicy Rosji. To efekt upadku ZSRR.
bEhcgAAy
ubezpieczenia zdrowotne
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)