Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nielegalne wybory w Donbasie. Samozwańczy sąd: kara śmierci za gwałt

0
Podziel się:

Lokalni liderzy potrzebują władzy, by kontrolować handel ludźmi i narkotykami.

Nielegalne wybory w Donbasie. Samozwańczy sąd: kara śmierci za gwałt
(PAP/EPA)
bEUcVFqt

Na obszarach kontrolowanych przez nielegalne grupy zbrojne Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁNR), już rozpoczęły się przedterminowe nielegalne _ wybory _ tak zwanych liderów i parlamentów. Głosować można przez internet, a do miejsc szczególnie oddalonych od lokali wyborczych przyjeżdżają mobilne komisje wyborcze.

Na stronie tak zwanej _ Centralnej Komisji Wyborczej _ widnieje informacja, że udział w wyborach parlamentarnych biorą aż dwa stowarzyszenia: _ Doniecka Republika _ i _ Wolny Donbas _. Tymczasem na stanowisko przewodniczącego DNR, która na Ukrainie uznawana jest jako terrorystyczna organizacja, pretenduje jej dzisiejszy _ premier _ Ołeksandr Zacharczenko.

Doniecki dziennikarz Ołeksij Macuka jest przekonany, że nielegalne _ wybory _ są potrzebne Rosji, by legitymizować te ugrupowania, natomiast liderzy DNR i ŁNR muszą podzielić się strefami kontroli nielegalnego biznesu w regionie, który dziś bardzo aktywnie się rozwija.

bEUcVFqv

- _ Ważne jest, kto będzie miał dostęp do handlu narkotykami, kto będzie miał dostęp do handlu ludźmi i kto będzie miał dostęp do odsprzedaży złomu. To są trzy główne pozycje przychodów w DNR. Ktoś ma je kontrolować i o to dzisiaj toczy się walka. Takie są realia, ale przyozdobiono je populizmem i sloganami politycznymi. Po to zorganizowano te tak zwane _ wybory _ _ - mówi Macuka.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, UE i USA nie uznają tych wyborów, ponieważ w ich przekonaniu poważnie naruszają miński protokół. Natomiast przedstawiciele Kremla są odmiennego zdania, uważając, iż wybory w pełni mu odpowiadają.

2 listopada, czyli w dniu _ wyborów _w Donbasie i wyzwolonych miastach oraz w Kijowie zaplanowano akcje protestu pod hasłem _ Donbas - to Ukraina. Wybieramy pokój i europejską przyszłość _.

Na wschodzie kraju tworzą się już pierwsze instytucje sądownicze. Jeden z dowódców lokalnych rebeliantów, Aleksiej Mozgowoj, opublikował na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte nagranie wideo z posiedzenia _ pierwszego ludowego sądu Noworosji _. Film relacjonuje wydarzenia z sali, w której samozwańcza władza sądowa przeprowadza błyskawiczny proces dwóch mężczyzn oskarżonych o gwałt.

bEUcVFqB

Dla pierwszego z nich sędzia proponuje karę śmierci przez rozstrzelanie. Zebrani na sali podnoszą ręce do góry i przychylają się do wyroku. Film nie ukazuje, jaki wyrok został wydany na drugiego mężczyznę i czy ten pierwszy faktycznie został rozstrzelany.

Czytaj więcej w Money.pl
Nasilają się ataki separatystów. Trwa ostrzał Separatyści wciąż naruszają formalne zawieszenie broni. W wyniku ich ostrzałów w ciągu ostatniej doby zginął jeden ukraiński żołnierz.
Walki w Donbasie. Kolejne cywilne ofiary Mimo formalnego rozejmu separatyści wspierani przez Rosjan wciąż atakują pozycje ukraińskiej armii. W ciągu ostatniej doby w wyniku walk rannych zostało kilkunastu ukraińskich żołnierzy.
Rosja wysyła pomoc dla separatystów Oficjalnie, około 200 ciężarówek wiezie: żywność, lekarstwa, generatory prądotwórcze i przedmioty, które pomogą cywilom w regionach objętych walkami przetrwać zimę.
bEUcVFqW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)