Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nielegalna produkcja tytoniu. Ogromna strata dla budżetu

0
Podziel się:

Zdaniem prokuratury, grupa przestępcza produkowała podlegającą akcyzie krajankę tytoniową i wprowadzała ją do obrotu bez oznaczenia znakami akcyzy.

Nielegalna produkcja tytoniu. Ogromna strata dla budżetu
(Prebranac/Dreamstime)

14 osób oskarżyła krakowska prokuratura o nielegalną produkcję i obrót krajanką tytoniową. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonej akcyzy szacowane są na ponad milion złotych - poinformował prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Zdaniem prokuratury, oskarżeni działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych poprzez produkcję podlegającej akcyzie krajanki tytoniowej i wprowadzaniu jej do obrotu gospodarczego bez oznaczenia znakami akcyzy.

Grupa działała od kwietnia do października 2011 roku w Krakowie i innych miejscowościach na terenie kraju, a kierowali nią Grzegorz G. i Maciej G., którzy uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Według prokuratury, Maciej G. i Grzegorz G. kierowali grupą i określali kierunki jej działania, wydawali polecenia i wyszukiwali kandydatów do współpracy. Zamawiali dostawy suszu liści tytoniowych oraz składników chemicznych niezbędnych do jego przerobienia. Organizowali też m.in. magazynowanie krajanki tytoniowej w wynajętych halach, zajmowali się dystrybucją.

W toku śledztwa policjanci zabezpieczyli m.in. maszynę do produkcji krajanki tytoniowej, noże do krajalnicy, kilkaset kilogramów liści tytoniowych przeznaczonych do przerobienia, 37 worków z krajanką tytoniową oraz krajankę luzem.

Jak podkreśla prokuratura, krajankę tytoniową zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym z dnia 2008 roku należy uznać za tytoń do palenia i jednocześnie wyrób akcyzowy.

Większość z podejrzanych przyznała się do zarzucanych im czynów. Część z tych osób opisała działanie grupy, część zanegowała swój udział w grupie.

Jeden z oskarżonych złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Wniosek został wraz z aktem oskarżenia skierowany do sądu. Uczestnikom grupy grozi kara do 5 lat więzienia, organizatorom - kara do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa akcyzowa. Będzie nowelizacja? Solidarna Polska zgłosiła projekt liberalizacji przepisów dotyczących akcyzy. Ma on ułatwić obrót wyrobami po obniżonej stawce.
Po tej decyzji podrożeje wódka i papierosy Posłowie nie zgodzili się na 10-proc. wzrost akcyzy na piwo.
Nie będzie podwyżki akcyzy na piwo? Negatywnie zaopiniowana została większość poprawek do projektu ustawy okołobudżetowej na przyszły rok.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)