Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nielegalna kampania wyborcza w Lublinie?

0
Podziel się:

Działacze lubelskich struktur Twojego Ruchu wnoszą o wymierzenie zaskarżonym politykom grzywny wysokości 100 tys. zł.

Nielegalna kampania wyborcza w Lublinie?
(wikipedia/CC BY-SA 3.0/ Ryszard Hołubowicz)

Działacze Twojego Ruchu domagają się ukarania prezydenta miasta Krzysztofa Żuka (PO) i przewodniczącego rady miejskiej Piotra Kowalczyka (PSL) za prowadzenie nielegalnej kampanii wyborczej poprzez eksponowanie bilbordów z ich wizerunkami.

Kowalczyk powiedział, że bilbordy, na których występują razem z Żukiem (na zdj.), to kampania informacyjna dotycząca efektów pracy na rzecz miasta i nie ma w niej agitacji wyborczej.

W piśmie adresowanym do dyrektora Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie działacze lubelskich struktur Twojego Ruchu zawiadamiają o naruszeniu przez Żuka i Kowalczyka przepisów kodeksu wyborczego i wnoszą o wymierzenie im grzywny wysokości 100 tys. zł.

Chodzi o około 40 bilbordów, które pojawiły się w ostatnim czasie w Lublinie. Widnieją na nich wizerunki Żuka i Kowalczyka z informacją o ich funkcjach publicznych. Jest też napis: _ Zmieniamy Lublin dla Ciebie. 2 mld na inwestycje _ oraz wymienione są inwestycje np. rewitalizacja Teatru Starego czy Centrum Kultury.

_ - W naszej opinii jest to nielegalna kampania wyborcza _ - powiedziała na konferencji prasowej we wtorek sekretarz zarządu Twojego Ruchu w Lublinie Katarzyna Jędrzejowska.

Jak tłumaczyła, obaj panowie są członkami partii politycznych i nie wykluczają startu w wyborach samorządowych. Na bilbordach oprócz ich wizerunków i pełnionych funkcji są także wskazane działania, które już wykonali i które zamierzają wykonać. Jej zdaniem wypełnia to warunki agitacji wyborczej.

W piśmie do Biura Wyborczego działacze TR powołują się na stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej z lipca 2011 r., z którego wynika, że w okresie _ bezpośrednio poprzedzającym kampanię wyborczą _ działania partii politycznych i innych podmiotów, promujące ich idee, poglądy, programy czy osoby, odbierane są jako prowadzenie kampanii wyborczej przed jej prawnym rozpoczęciem. Według PKW osoby pełniące funkcje publiczne nie mogą prowadzić kampanii informacyjnej _ jeśli nie jest ona wolna od elementów agitacji wyborczej _.

_ - Podejmowanie przez podmioty, które zamierzają uczestniczyć w zbliżających się, lecz jeszcze niezarządzonych wyborach, takich działań, które noszą cechy kampanii wyborczej, jest niezgodne z przepisami prawa wyborczego _ - głosi stanowisko PKW.

Kowalczyk podkreślił, że ani on, ani Żuk nie startują w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, a na bilbordach nie ma żadnych oznaczeń ani symboli partyjnych. - _ To jest kampania informacyjna. Na początku kadencji zawarliśmy pakt dla Lublina o współpracy na rzecz rozwoju miasta ponad podziałami politycznymi. Chcemy poinformować mieszkańców, co udało się już zrobić _ - powiedział. Jak dodał, kampania została sfinansowana z prywatnych funduszy jego i Żuka.

Czytaj więcej w Money.pl
"Debaty Tusk-Kaczyński nie będzie" Były wicepremier uważa, że publiczna dyskusja pomiędzy liderami PO i PiS ma sens dopiero podczas kampanii wyborczej.
Bogdan Zdrojewski do dymisji? Chodzi o... _ To nie jest placówka kultury, to jest placówka religii _ stwierdził profesor Hartman przy okazji manifestacji _ Kultura zamiast kultu _.
Darmowe podręczniki zamiast katechezy? Według Twojego Ruchu państwo powinno zapewnić uczniom elektroniczne urządzenia do odczytu nowych podręczników oraz bezprzewodowe, szerokopasmowe łącza do internetu w szkołach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)