Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nielegalna działalność parabankowa. Wielu oskarżonych

Prokuratura postawiła zarzuty 14 osobom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

Szczecińska prokuratura skierowała do tamtejszego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 14 osobom podejrzanym o nielegalną działalność parabankową - poinformowała w piątek rzeczniczka szczecińskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Wojciechowicz.

Głównym podejrzanym w sprawie był Robert O., właściciel Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowego w Stargardzie Szczecińskim, który został oskarżony o to, że od maja 2011 r. do września 2012 r. m.in. w Stargardzie Szczecińskim, Legnicy, Olsztynie, Tychach, bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego prowadził działalność parabankową.

O. - według ustaleń śledczych - zawierał niekorzystne dla blisko tysiąca osób pokrzywdzonych umowy, w tym inwestycyjne, oddłużeniowe, samochodowe. Ewentualne zyski z powierzenia mu pieniędzy przez klientów zależały wyłącznie od wpłat dokonywanych przez kolejne osoby.

Mężczyzna wprowadzał w błąd klientów m.in. co do wysokości kapitału zakładowego Centrum. Zdaniem prokuratury pokrzywdzeni w wyniku działalności Centrum stracili łącznie co najmniej 28,8 mln zł.

Robertowi O. przedstawiono również zarzuty dotyczące ogłoszenia nieprawdziwych danych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące prowadzenia wspólnie i w porozumieniu z Robertem O., bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, nielegalnej działalności parabankowej i oszustwa na szkodę pokrzywdzonych. Wśród oskarżonych są osoby kierujące spółką wraz z O. oraz jej współpracownicy.

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła doniesienie na Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe ze Stargardu Szczecińskiego w 2011 r. Trafiło ono do prokuratury w Stargardzie Szczecińskim, która wszczęła śledztwo w tej sprawie. Przejęła je później szczecińska prokuratura okręgowa.

Robertowi O. grozi do 12 lat więzienia i do 5 mln zł grzywny. Pozostałym do 4,5 roku więzienia i do 5 mln zł grzywny. Podejrzani nie przyznali się w śledztwie do winy.

Czytaj więcej w Money.pl
Szefowie parabanków zatrzymani Zatrzymania to efekt ponad rocznego śledztwa. Właściciele parabanków mieli pobierać opłaty za umowy i nie oddawać ich, mimo odmowy udzielenia kredytu.
Właściciel Providenta wchodzi z pożyczkami do internetu Hapi Pożyczki to nowa marka, którą uruchomiła spółka International Personal Finance Polska.
Sprawa Amber Gold utknęła. Co z Marcinem P? Dziś śledczy wystąpili do sądu o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla b. prezesa spółki Marcina P., podejrzanego m.in. o oszustwa znacznej wartości.
Tagi: nielegalna działalność, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz