Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Niech prezydent przeprosi za słowa o referendum w stolicy "

0
Podziel się:

Według Zbigniewa Ziobry zachowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego "nie ma precedensu".

"Niech prezydent przeprosi za słowa o referendum w stolicy "
(Maj/Reporter)

- _ Sugerowanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, że nie weźmie udziału w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy, to kwestionowanie porządku prawnego RP _ - uważa szef SP Zbigniew Ziobro.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek - odnosząc się do wypowiedzi Ziobry - podkreśliła, że prezydent ma takie samo prawo jak każdy warszawiak, do podjęcia decyzji w tej konkretnej sprawie.

- _ Prezydent, podobnie jak każdy z mieszkańców stolicy, podejmie decyzję. Prezydent nie formułował apeli, uczciwie wyraził swoją własną opinię w tej sprawie _ - zaznaczyła.

Trzaska-Wieczorek powiedziała, że Komorowski _ całą swą działalnością daje świadectwo obrony procedur demokratycznych oraz praw i wolności obywatelskich, natomiast jego deklaracja w tej konkretnej sprawie była uczciwym wyrażeniem pewnych wątpliwości i sprzeciwu dotyczącego przenoszenia na grunt decyzji samorządowych ostrej walki partyjnej, często walki koalicja - opozycja _.

- _ Pan prezydent uważa tego typu praktykę za szkodliwą, ale - co pragnę podkreślić i co w jasny i oczywisty sposób wynika z wypowiedzi pana prezydenta - pozostawia decyzję w sumieniu każdego z warszawiaków _ - podkreśliła szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Wcześniej na konferencji prasowej w Krakowie Ziobro powiedział, że _ SP zwróci się do pana prezydenta, aby przemyślał swoją wypowiedź, zreflektował się wobec poważnego faux pas, jakie popełnił _. - _ Wystąpię w tej sprawie z listem do pana prezydenta, by przeprosił za kwestionowanie porządku prawnego, którego powinien strzec i zachęcił wszystkich do szanowania zasad demokracji i do aktywności obywatelskiej, tak jak to było wpisane w program jego partii, o dziwo zwanej Platformą Obywatelską _ - powiedział lider SP.

Według Ziobry zachowanie prezydenta _ nie ma precedensu _. Jego zdaniem Komorowski dowiódł, że _ bardziej jest prezydentem PO niż RP _ i _ należy uczynić wszystko _, by nie został wybrany po raz kolejny.

Lider SP wytykał też Komorowskiemu, że nie widział nic złego w instytucji referendum, gdy odwoływany był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki i prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona - czyli politycy wywodzący się z innej niż głowa państwa opcji politycznej. - _ Teraz, gdy odwołanie bardzo realnie grozi jego koleżance partyjnej pani Hani Gronkiewicz-Waltz, nagle skarży się na obowiązujący porządek prawny i pośrednio chce oskarżyć warszawiaków, którzy pójdą do referendum o jakieś niegodziwości _ - mówił Ziobro.

Szef SP - jak mówił - liczy przynajmniej na to, że prezydent nie będzie krytykował instytucji referendum i będzie zachęcał Polaków do aktywności obywatelskiej. _ Jeżeli werdykt będzie korzystny dla pani Gronkiewicz-Waltz to werdykt demokracji, który mnie jako krytykowi prezydent Warszawy może nie będzie w smak, ale będę go szanował. I tego oczekuję od prezydenta: niech szanuje instytucje demokratycznego państwa, do czego został powołany, obejmując urząd _ - podkreślił polityk.

Polityk podjął się też generalnej oceny prezydentury Komorowskiego: _ Pan prezydent tak naprawdę jest prezydentem - celebrytą. Unika zajmowania stanowiska w ważnych dla Polaków sprawach, sprawach bolesnych dla codziennego życia obywateli: rosnących kosztów utrzymania, bezrobocia, dramatycznej sytuacji na polskiej wsi (...) Pana prezydenta nie ma zawsze wtedy, kiedy przychodzi odpowiadać na ważne dla Polaków sprawy, zwłaszcza wtedy, kiedy są one rezultatem nieudolnych rządów jego kolegów i koleżanek z PO _. Jak dodał, _ prezydenta wszędzie pełno _, gdy jest okazja do celebrowania, zabawy i pokazywania się w mediach.

Konferencję w tej sprawie, tym razem w Warszawie, zwołał też rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki. Poseł uznał zachowanie prezydenta za _ skandaliczne _, bo - jak argumentował - _ referendum jest konstytucyjnym uprawnieniem obywateli, a prezydent powinien stać na straży konstytucji _.

Komorowski zasugerował w środę w TVP1, że nie weźmie udziału w możliwym referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Ocenił, że samorządy są coraz częściej polem partyjnych batalii toczonych m.in. za pomocą referendów ws. odwołania prezydentów miast.

Według prezydenta referendum lokalne nie jest aktem wyborczym, choć jest zdarzeniem _ ważnym z punktu widzenia funkcjonowania miasta _. _ Ale tak trochę rozumiem, że niekoniecznie weźmie pan udział w referendum? _ - zapytał dziennikarz. _ Dobrze pan rozumie _ - odparł Komorowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Burza po słowach prezydenta. "Pokazał, że jest strażnikiem żyrandola" Bronisław Komorowski chce ograniczyć prawo do odwoływania prezydentów miast. Opozycja nie pozostawia na nim suchej nitki.
Będzie referendum w Warszawie? Palikot... Jest 130 tysięcy ważnych podpisów pod wnioskiem - twierdzi Janusz Palikot.
Zaskakujące słowa prezydenta o referendum -_ Dostęp do tego rewolweru musi być utrudniony _ - mówi Bronisław Komorowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)