Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie ma zgody na małżeństwa homoseksualne

Francuska Rada Konstytucyjna zdecydowała, że zakaz jest zgodny z konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Francuska Rada Konstytucyjna zdecydowała w piątek, że zakaz zawierania we Francji małżeństw homoseksualnych jest zgodny z ustawą zasadniczą. Tym samym odrzucono starania pary lesbijek, które starały się o zawarcie takiego związku.

Wbrew nadziejom francuskich organizacji gejów i lesbijek, Rada Konstytucyjna utrzymała w mocy obowiązujący na Sekwaną zakaz małżeństw homoseksualnych. Uznała, że jest on zgodny z francuską konstytucją, która głosi, że _ małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety _.

Według _ Mędrców _ - jak nazywa się we Francji członków Rady - legalizacja małżeństw między osobami tej samej płci byłaby możliwa tylko w wypadku, gdyby parlament zmienił obecną ustawę zasadniczą.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;dotrzymal;slowa;geje;wracaja;do;armii,98,0,741986.html) Obama dotrzymał słowa. Geje wracają do armii

Obecnie we Francji pary homoseksualne mogą już zawierać związki cywilne - tzw. PACS, które dają zawierającym je osobom niektóre prawa przysługujące małżeństwom, np. w dziedzinie podatkowej. Obecne francuskie prawo zachowuje jednak w mocy przywileje właściwe związkom małżeńskim, w tym prawo do adopcji dzieci.

Z inicjatywą zwrócenia się do Rady Konstytucyjnej w tej sprawie wystąpiła para Francuzek, Corinne Cestino i Sophie Hasslauer, które żyją wspólnie od 15 lat i wychowują wspólnie czworo dzieci. Jedno z nich pochodzi z pierwszego małżeństwa jednej z kobiet, a trzy pozostałe urodziły się w wyniku sztucznego zapłodnienia w Belgii.

Połączone obecnie PACS-em obie Francuzki zabiegają o małżeństwo, gdyż - jak mówią - jest to dla nich jedyne rozwiązanie, by zapewnić prawną ochronę ich dzieciom, podzielić władzę rodzicielską i uregulować sprawę opieki nad dziećmi w wypadku śmierci jednej z kobiet.

Czytaj w Money.pl

Tagi: małżeństwa homoseksualne, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz