Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie chcą reformy Gowina. Co na to prezydent?

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o sądach dopiero, gdy trafi on na jego biurko - mówi Tomasz Nałęcz.

Nie chcą reformy Gowina. Co na to prezydent?
(Witold Rozbicki/Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o sądach dopiero, gdy trafi on na jego biurko - mówi Tomasz Nałęcz.

Ustawa likwidująca reformę Jarosława Gowina przyjęta została w piątek przez Sejm. Doradca prezydenta podkreśla, że nie wiadomo jeszcze jaki będzie ostateczny kształt tej ustawy.

- _ Dzisiaj mamy dopiero ustawę, która wyszła z Sejmu, teraz ona trafia do Senatu, w Senacie jest inna większość, więc można się liczyć ze zmianami w tej ustawie. Potem wróci ta ustawa do Sejmu, gdzie znowu będą suwerenne działania poselskie, więc tak naprawdę dziś jeszcze nie wiemy, co się będzie działo z tą ustawą. Czy ona w ogóle trafi na biurko prezydenta? Ale na pewno prezydent będzie się jej uważnie przyglądał pod kątem konstytucyjności _- mówi Tomasz Nałęcz.

Tomasz Nałęcz zaznaczył, że na razie można oceniać jedynie pewną filozofię tej ustawy, a nie jej konstytucyjność. Filozofia ta zaś jest niepokojąca - podkreślił doradca Bronisława Komorowskiego.

-_ W demokratycznym, praworządnym państwie są sprawy, które mogą być rozstrzygane przez organ wykonawczy, czyli przez ministra oraz są sprawy, które mogą być rozstrzygane przez Sejm mocą ustawy. Ta ustawa, jak powiedział Trybunał Konstytucyjny, jest w mocy ministra. Tymczasem niezadowolony z zachowań ministra Sejm rozstrzygnął tą sprawę mocą ustawy. I to jest problem konstytucyjny przy tej ustawie _ - mówi Tomasz Nałęcz.

Decyzją byłego ministra Jarosława Gowina 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków.

Sprawą zajął się również Trybunał Konstytucyjny. Orzekł, że przepis prawa o ustroju sądów powszechnych jest zgodny z konstytucją.

W odpowiedzi na rozporządzenie resortu sprawiedliwości, przy wsparciu ludowców, powstał obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Wyszczególnia on wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami.

Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa ma odkręcić likwidację małych sądów.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL: To była niepotrzebna awantura Reforma sądów jest potrzebna, ale powinna zacząć się od wielkich sądów, przewlekłości w dużych procesach i zmiany procedur - uważa szef klubu PSL.
Będą nowe zasady wyboru sędziów? Do refleksji nad konstytucją w obszarze związanym ze strefą euro i wolności w internecie namawiał dzisiaj w Trybunale Konstytucyjnym premier Donald Tusk.
Jest wyrok Trybunału w sprawie reformy sądów Znamy orzeczenie dotyczące reformy Gowina. Kilku sędziów Trybunału złożyło zdania odrębne do wyroku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)