Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie było mobbingu, ale jest sprawa

0
Podziel się

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski nie naruszył dóbr osobistych kurator oświaty, obecnej wiceprezydent Olsztyna.

Nie było mobbingu, ale jest sprawa
(Reporter)
bErHyrSJ

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski nie naruszył dóbr osobistych kurator oświaty, obecnej wiceprezydent Olsztyna, gdy wypowiadał się o rzekomym dopuszczeniu się przez nią mobbingu wobec wicekurator - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy.

W listopadzie 2010 r. prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie mobbingu. Obecna wiceprezydent Olsztyna wniosła skargę do sądu o naruszenie dóbr osobistych po tym, jak wojewoda udzielił wywiadów do telewizji i radia na temat rzekomego mobbingu, którego miała się dopuścić, będąc kuratorem oświaty w Olsztynie. Miała rzekomo m.in. nadmiernie obciążać wicekurator obowiązkami, poniżać ją w obecności interesantów i gości oraz podważać jej kompetencje i autorytet.

Zawiadomienie o mobbingu wpłynęło do urzędu wojewody w sierpniu 2010 r. Prawnicy wojewody zalecili przekazanie zawiadomienia prokuraturze. Wojewoda powiadomił również ministra edukacji.

bErHyrSL

W wywiadzie radiowym wojewoda poinformował o wpłynięciu zawiadomienia i rezygnacji wicekurator ze stanowiska, a także o poinformowaniu ministra edukacji. Ponadto wypowiedział się na temat opinii sporządzonej przez prawników, mówiąc _ iż są znamiona, które wskazują na to, że ten mobbing był stosowany _. Poinformował, że sprawa została skierowana do prokuratury _ do zbadania, czy zarzuty rzeczywiście się potwierdzają _ i że jeśli faktycznie potwierdziłyby się, _ to są procedury w takich przypadkach do odwołania włącznie _.

Z kolei w wywiadzie telewizyjnym wojewoda powiedział, że według jego prywatnej opinii doszło do mobbingu i _ jeżeli fakty te zostaną potwierdzone, to sprawa będzie rozwojowa _.Prokuratura ustaliła później, że zarzuty mobbingu były niesłuszne i w listopadzie 2010 r. umorzyła postępowanie w sprawie. Obecna wiceprezydent zażądała, aby wojewoda zamieścił sprostowanie w telewizji, w radiu oraz w prasie, a także domagała się przeprosin za publiczne wypowiadanie się jakoby miała stosować wobec wicekurator mobbing.

Taki obowiązek nałożył na wojewodę Sąd Okręgowy w Suwałkach - nakazał zamieszczenie sprostowania w mediach. Sąd stwierdził, że wojewoda przekroczył granice dozwolonej krytyki, ponieważ jego wypowiedź zawierała również opinie, które przesądzały i sugerowały, że doszło do mobbingu.

Zasadniczo z wyrokiem sądu okręgowego zgodził się również sąd apelacyjny. Uznał, że zostały naruszone dobra osobiste kurator, ale zmienił formę i treść sprostowania. Sąd stwierdził jedynie, że wojewoda nie może ponosić odpowiedzialności za treść artykułów, które ukazały się w prasie, ponieważ nie autoryzował on ich treści. Sprostowanie miało więc ukazać się tylko w radiu i telewizji. Od wyroku sądu apelacyjnego w Białymstoku skargę kasacyjną złożyli zarówno kurator, jak i wojewoda. Wojewoda nie zgadzał się z wyrokiem w całości, natomiast wiceprezydent chciała, by wojewoda osobiście odczytał oświadczenie w radiu i telewizji.

bErHyrSR

Sąd Najwyższy nie zgodził się z dotychczasowymi rozstrzygnięciami i przyznał rację wojewodzie (sygn. IV CSK 155/13). Uzasadniając wyrok, sędzia Iwona Koper powiedziała, że sąd błędnie ocenił, iż wypowiedzi wojewody były kategoryczne i stanowcze. SN uznał, że miały one charakter warunkowy i ocenny. Nie zawierały - zdaniem SN - treści na temat popełnienia rzekomego przestępstwa, a tylko dotyczyły zawiadomienia i opinii prawnej.

Koper podkreśliła, że wojewoda dwukrotnie zastrzegł, iż to, czy faktycznie doszło do mobbingu, _ okaże się po wdrożeniu procedur _. Tym samym, nie ma podstaw, żeby przypisać wojewodzie naruszenie dóbr osobistych - uznał w czwartek Sąd Najwyższy.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpanie winni polskim firmom 4,1 mln zł Zobowiązania firmy FCC Contruccion, która budowała linię tramwajową w Olsztynie zaspokoi gmina, która przejęła zobowiązania.
Dwa lata i osiem milionów. To bilans inwestycji 8,4 mln zł kosztowało oczyszczenie terenu po byłej gazowni położonego w centrum Olsztyna w pobliżu rzeki Łyny - podał urząd miasta Olsztyna.
Precedensowy proces o mobbing w wojsku Dowódca jednostki wojskowej w Krakowie jest oskarżony o nadużycie stanowiska oraz psychiczne i fizyczne znęcanie się nad podwładną.
bErHyrTm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)