Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie było korpupcji przy przetargu na egzaminy

0
Podziel się:

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konsorcjum ITS/Sygnity zostało złożone w lutym.

Nie było korpupcji przy przetargu na egzaminy
(Artur Barbarowski/East News)

Umorzono śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień przy przetargu na system do egzaminów teoretycznych na prawo jazdy - poinformowała warszawska prokuratura. Postępowanie toczyło się po zawiadomieniu resortu transportu.

W styczniu wprowadzono nowy system egzaminów teoretycznych na prawo jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów. Jednak niektóre z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) nie mają połączenia elektronicznego ze starostwami, które wydają prawa jazdy.

Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ podała w komunikacie, że śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion przestępstwa. Wcześniej - jak poinformowano - prokuratorzy zgromadzili w sprawie m.in. _ kompletną dokumentację źródłową i przeprowadzili jej analizę _. Decyzję o umorzeniu podjęto pod koniec września.

Systemy dla WORD-ów przygotowywały dwie firmy: Instytut Transportu Samochodowego (ITS) w konsorcjum z grupą Sygnity i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), przy czym tylko ta druga ma dostęp do danych ze starostw. PWPW od 10 lat wydaje prawa jazdy i zbudowała w starostwach system informatyczny, jednak podpisała umowy tylko z niektórymi WORD-ami. W konsekwencji większość WORD-ów w Polsce nie ma dostępu do systemu w starostwach, bo wybrały system egzaminowania przygotowany przez ITS. Problem polega na tym, że systemy te nie są ze sobą kompatybilne.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konsorcjum ITS/Sygnity zostało złożone w lutym. Ministerstwo transportu podejrzewało, że konsorcjum podało nieprawdę w dokumentacji dotyczącej systemu teleinformatycznego. Chodziło m.in. o informację o dostępie do systemu teleinformatycznego starostw, które wydają prawa jazdy. W zawiadomieniu wskazano, że system przygotowany ITS/Sygnity nie jest zintegrowany z systemem wydającym prawa jazdy.

ITS temu zaprzeczał. _ Zgodnie z wymaganiami ogłoszenia przetargowego wynikającymi z rozporządzenia dotyczącego systemu teleinformatycznego dla WORD-ów, konsorcjum ITS/Signity podało prawdziwe informacje na temat dostępu do systemu teleinformatycznego starostw powiatowych _ - napisał Instytut w oświadczeniu przesłanym w lutym. ITS zapewniał też, że konsorcjum jest od dawna gotowe do integracji systemów pomiędzy WORD-ami a starostwami i podtrzymuje stanowisko, że _ dostęp do interfejsu dla WORD powinien być nieodpłatny _.

_ Ustalono, że w ofercie przetargowej konsorcjum ITS/Sygnity złożyło zapewnienie, iż oferowany system posiada jedynie możliwość integracji z systemem starostw _ - zaznaczyła prokuratura. Dodała, że nowa funkcjonalność systemu informatycznego starostw, tzw. profil kandydata na kierowcę, została uruchomiona dopiero w styczniu, zatem w chwili składania oferty przez ITS/Sygnity nie było możliwości, aby złożyć zapewnienie o dostępności do elementów systemu, który wówczas jeszcze nie funkcjonował.

Pod koniec sierpnia ITS i PWPW poinformowały, że powstanie konsorcjum, które we współpracy z ekspertami resortu transportu, będzie odpowiadało za ujednolicenie systemu we wszystkich ośrodkach ruchu drogowego w kraju. Zmiany mają zostać wdrożone do końca listopada, tak aby od przyszłego roku wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mogły przeprowadzać egzamin na prawo jazdy z wykorzystaniem jednolitego systemu teleinformatycznego oraz jednolitej bazy pytań egzaminacyjnych. Ta ostatnia ma być zatwierdzona przez resort transportu.

Czytaj więcej w Money.pl
Przetargi śmieciowe w sądzie. Jutro wyrok Zarówno Byś, jak i Remondis uważają, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaniżyło cenę i nie gwarantuje właściwego zagospodarowania odpadów.
Przetarg był ustawiony? Dziś przesłuchania Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przesłuchuje kolejne dwie osoby w związku z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
Wagony do remontu. Historyczny przetarg Podpisana dziś umowa dotyczy większej części największego w historii PKP Intercity przetargu na modernizację wagonów. Całe przedsięwzięcie obejmuje w sumie modernizację 150 wagonów kosztem prawie 413 mln zł.
Straszak na nierzetelne firmy to niewypał? Znowelizowane zapisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych stwarzają duże możliwości do nadużyć
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)