Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie będzie umowy w sprawie obecności wojsk USA?

0
Podziel się

Bogdan Klich uroczystość zapowiedział na dziś. Amerykanie nie chcą jednak poddać się polskiej jurysdykcji.

Nie będzie umowy w sprawie obecności wojsk USA?
(kprm.gov.pl)
bEhUUNhh

Niepewne jest planowane na dziś podpisanie umowy o statusie wojsk USA w Polsce. MON, mimo wcześniejszych zapowiedzi szefa resortuBogdana Klicha, nie potwierdziło terminu podpisania dokumentu.

Według nieoficjalnych informacji w mediach wątpliwości dotyczą tłumaczenia lub samego zapisu o poddaniu Amerykanów polskiej jurysdykcji w razie naruszenia przez nich prawa.

We wtorek rząd zgodził się na podpisanie umowy o statusie wojsk (Status of Forces Agreement - SOFA) związanej z zawartym w sierpniu ubiegłego roku porozumieniem w sprawie umieszczenia w Polsce instalacji amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

bEhUUNhj

Umowę mieli podpisać wiceminister obrony Stanisław Komorowski i podsekretarz stanu USA Ellen Tauscher, która ma wziąć udział w konferencji o nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Jednak w środę do wieczora MON nie potwierdzało terminu podpisania umowy, choć według MSZ wizyta Tauscher odbędzie się zgodnie z planem.

Umowa o statusie wojsk (Status of Forces Agreement - SOFA) określa status oraz warunki pobytu amerykańskich sił zbrojnych w Polsce. Prace nad dokumentem towarzyszącym zawartej w sierpniu ubiegłego roku umowie o umieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej trwały ponad rok. Zakończyły się przed kilkoma tygodniami.
TVP1 podała, że zastrzeżenia Amerykanów budzi zapis o pierwszeństwie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Kwestia jurysdykcji - obok regulacji podatkowych - była powodem ciągnących się przez ponad rok negocjacji.

Mówiąc w ubiegłym tygodniu o zakończeniu prac nad umową SOFA, minister obrony Bogdan Klich podkreślał, że Polsce udało się osiągnąć formułę zastosowaną przedtem jedynie w umowie między USA i Hiszpanią.

Zgodnie z polsko-amerykańską umową SOFA w razie popełnienia przestępstwa przez amerykańskiego wojskowego poza służbą i poza bazą pierwszeństwo miałby polski wymiar sprawiedliwości. Polska mogłaby jednak odstąpić od poddania winowajcy swojej jurysdykcji.

bEhUUNhp

Umowa wiąże się nie tylko z planowanym umieszczeniem w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, ale także z zapowiedzianym rotacyjnym stacjonowaniem baterii obrony powietrznej Patriot. SOFA mogłaby w przyszłości regulować także inne przedsięwzięcia związane z pobytem w Polsce amerykańskich żołnierzy.

Czytaj więcej informacji o relacjach USA z Polską
*Coraz bliższa umowa w sprawie wojsk USA w Polsce * Rusza 11. runda rozmów w sprawie umowy SOFA. Na jej podstawie amerykańscy żołnierze będą mogli przebywać w naszym kraju.
*Polska bez prawa do loterii wizowej do USA * Polska nie została dopuszczona do loterii wizowej na wyjazd do Stanów Zjednoczonych.
*Wkrótce do Polski trafią bojowe Patrioty * - _ W najbliższym czasie w Polsce będzie rotacyjnie stacjonować bateria rakiet Patriot _- poinformował wiceminister obrony Stanisław Komorowski. (na zdjęciu z lewej)
*MSZ potwierdza nową propozycję w sprawie tarczy * _ - Amerykanie przekazali stronie polskiej pisemną propozycję dotyczącą uczestnictwa naszego kraju w nowym amerykańskim systemie obronnym _ - przyznaje rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.
bEhUUNhK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)