Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie śledztwa w sprawie oświadczeń posła Hofmana

0
Podziel się:

Kwota niezapłaconych przez Adama Hofmana podatków od pożyczonych pieniędzy nakazuje traktować sprawę jako wykroczenie, które w dodatku uległo przedawnieniu.

Nie będzie śledztwa w sprawie oświadczeń posła Hofmana
(PAP/Leszek Szymański)
bFfCpgol

Kwota niezapłaconych przez Adama Hofmana podatków od pożyczonych pieniędzy nakazuje traktować sprawę jako wykroczenie, które w dodatku uległo przedawnieniu - uznała prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim, która odmówiła wszczęcia śledztwa ws. oświadczeń majątkowych posła PiS

O nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych posła Hofmana za lata 2007-2012 zawiadomiło prokuraturę Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zawiadomienie dotyczyło zakwestionowanych przez CBA operacji finansowych o wartości ponad 100 tys. zł, w tym również przelewów od innej osoby. Teraz Biuro czeka na pisemne uzasadnienie decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa.

Jak poinformował zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak, prokuratura uznała, że wobec braku uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przestępstwa właściwe jest wydanie postanowienia o odmowie jego wszczęcia. Śledczy ustalili, że w związku z otrzymaniem pożyczek poseł nie uiścił należnego podatku w wysokości 2 proc. od kwoty przekraczającej limit zwolnienia.

bFfCpgon

- _ Kwota uszczuplenia - najwyższa: 600 zł - nakazuje jednak traktować powyższe zachowania jako wykroczenia, które uległy zresztą przedawnieniu. W czasie prowadzenia postępowania poseł dokonał w urzędzie skarbowym wpłaty nieuiszczonego wcześniej podatku _ - podał Janusz Walczak.

Prokurator poinformował, że w trakcie prowadzonego postępowania _ zweryfikowano okoliczności przedstawione w zawiadomieniu o przestępstwie, m.in. poprzez odebranie oświadczeń od posła oraz jego znajomego, przelewającego na jego konto bankowe pieniądze _. Śledczy uzyskali też w tej sprawie stanowisko Urzędu Skarbowego w Kaliszu, gdzie poseł rozlicza się z fiskusem.

Jak wyjaśnił, prokuratura, oprócz kwestii pożyczek, sprawdzała też inne zakwestionowane przez CBA operacje finansowe. Poinformował, że w ramach postępowania sprawdzającego ustalono, że kwestionowane wpłaty pochodziły m.in. ze sprzedaży samochodów oraz nieruchomości i mieściły się w granicach dochodów opisanych w oświadczeniach majątkowych. _ Podlegały one zatem wcześniej właściwemu opodatkowaniu i obecnie brak jest podstaw do podważenia ich pochodzenia _ - poinformował.

Walczak podał też, że kwestia przepływów finansowych pomiędzy rachunkiem żony posła i jej krewnego wykraczała poza ramy postępowania, przy czym nie stwierdzono, aby wiązało się z nimi podejrzenie przestępstwa.

bFfCpgot

Według CBA z analizy oświadczeń posła wynikało, że Hofman m.in. nie odprowadził podatku od pożyczek, jakie zaciągnął u innej osoby - co byłoby przestępstwem skarbowym, z kodeksu karnego skarbowego. Zawiadomienie dotyczy narażenia na uszczuplenie podatku w odniesieniu do podatku małej wartości. W ustawie karno-skarbowej podatek małej wartości to podatek, który nie przekracza dwustukrotnej wartości najniższego wynagrodzenia, czyli do 320 tys. złotych. Kontrola prawidłowości i prawdziwości oświadczeń majątkowych złożonych przez Hofmana dotyczyła lat 2007-2012.

Jak powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, Biuro czeka na pisemne uzasadnienie decyzji prokuratury w sprawie Hofmana.

_ - Od czasu złożenia zawiadomienia nie stało się nic, co zmieniłoby nasze stanowisko _ - powiedział. _ Prokuratura nie powiedziała, że fakty ustalone przez CBA podczas kontroli nie miały miejsca _ - podkreślił Dobrzyński.

W listopadzie Hofman poinformował, że zawiesza członkostwo w PiS i klubie partii do czasu wyjaśnienia sprawy swego oświadczenia majątkowego. Prezes PiS podał wówczas, że Hofman nie będzie rzecznikiem PiS i szefem okręgu konińskiego. Jego miejsce na stanowisku rzecznika zajął poseł Andrzej Duda. Konińskim PiS kieruje poseł Maciej Małecki.

bFfCpgou

Po ujawnieniu sprawy, Hofman wyjaśniał, że chodzi o niezapłacenie podatku od pożyczki. Media podały wówczas, że pieniądze Hofmanowi miał pożyczać prezes spółki Wrocław 2012 Robert Pietryszyn.

Czytaj więcej w Money.pl
Aż trzy osoby zastąpią Hofmana! Duda rzecznikiem Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odpowiedział, że przed partią olbrzymie obowiązki.
Agent Tomek został zawieszony w PiS Były agent CBA będzie zawieszony do czasu wyjaśnienia, czy groził mężowi swojej partnerki.
Hofman zawiesza członkostwo w PiS Prokuratura sprawdzi oświadczenie majątkowe posła. Tusk: żadna barwa partyjna nie może być barwą ochronną.
Hofman: minister rolnictwa kłamie Rzecznik PiS podkreśla, że według departamentu analiz Parlamentu Europejskiego, polskie rolnictwo otrzyma zamiast 32 - 28 mld euro w kolejnej 7-letniej perspektywie budżetowej Unii. Minister podawał inne liczby.
bFfCpgoO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)