Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie rzecznika dyskryminowanych, posłowie przeciwko

0
Podziel się:

Sejm odrzucił projekt SLD, tłumacząc to brakiem funduszy.

Nie będzie rzecznika dyskryminowanych, posłowie przeciwko

Sejm odrzucił zgłoszony przez SLD, projekt ustawy powołującej Rzecznika ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji. O odrzucenie projektu wnioskowały PO, PiS i PSL.

Wniosek w tej sprawie poparło 350 posłów, 41 było przeciw.

Projekt ustawy o Rzeczniku ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji, którego sprawozdawcą miała być posłanka SLD Izabela Jaruga-Nowacka (zginęła w katastrofie smoleńskiej), wpłynął do marszałka Sejmu we wrześniu 2009 r. Ustanowienie takiej instytucji było jednym z postulatów I Kongresu Kobiet.

Rzecznik miałby m.in. przeciwdziałać dyskryminacji z powodu płci, rasy, pochodzenia narodowego i etnicznego, religii i przekonań, wieku lub orientacji seksualnej w publicznej, jak i prywatnej sferze życia społecznego. Jak podkreślali autorzy projektu, ustawa miała służyć realizacji prawa UE, które kładzie nacisk na istnienie i sprawne działanie takiego niezależnego urzędu.

Projekt zakazywał stosowania bezpośredniej, jak i pośredniej dyskryminacji oraz definiował te pojęcia.

Projekt ustawy przewidywał też zasadę _ odwróconego dowodu _. Stanowi ona, że pokrzywdzony powinien uprawdopodobnić fakt naruszenia zasady równego traktowania, a oskarżony - udowodnić swoją niewinność (np. w przypadku molestowania seksualnego).

Przedstawiciele PO, PiS i PSL zgodnie zarzucali wnioskodawcom m.in., że za nisko oszacowali koszt wprowadzenia ustawy. Według SLD należałoby przeznaczyć na ten cel ok. 5 mln zł. Zdaniem posłów pozostałych klubów powołanie rzecznika i towarzyszącego mu biura, byłoby znacznie droższe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t37749.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kandydat;sld;przeprasza;homoseksualistow,47,0,708143.html) Kandydat SLD przeprasza homoseksualistów Jan Gierada powiedział, że homoseksualizm to obrzydlistwo i powinno się go leczyć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t29012.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/iwinski;geje;powinni;dziedziczyc;ale;nie;adoptowac;dzieci,191,0,594623.html) Iwiński: Geje powinni dziedziczyć, ale nie adoptować dzieci
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)