Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Nie będzie procesu przeciw SS-manowi

0
Podziel się:

Już na początku grudnia 2013 roku sąd zwolnił Lipschisa z aresztu ze względu na demencję. Oskarżony przebywał tam od maja.

Nie będzie procesu przeciw SS-manowi
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Sąd Krajowy w Ellwangen odmówił otwarcia rozprawy głównej przeciwko byłemu esesmanowi z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Hansowi Lipschisowi ze względu na jego stan zdrowia oraz brak dowodów jego indywidualnej winy.

Już na początku grudnia 2013 roku sąd zwolnił Lipschisa z aresztu ze względu na demencję. Oskarżony przebywał tam od maja.

Pochodzący z Litwy 94-letni esesman był oskarżony o to, że służąc w latach 1941-1943 jako strażnik w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau współuczestniczył w zamordowaniu 9 515 więźniów.

Prokuratura w Stuttgarcie rozważa możliwość wniesienia rewizji.

Decydując o zwolnieniu oskarżonego, sąd oparł się wówczas na opinii lekarza psychiatry, który stwierdził u Lipschisa początki demencji znacznie ograniczającej zdolność do koncentracji. Kondycja Lipschisa podlega w ciągu dnia dużym wahaniom, co oznacza, że prawdopodobnie nie będzie on w stanie śledzić tak długiego i skomplikowanego procesu i nie będzie mógł w związku z tym odpowiednio się bronić - orzekli sędziowie.

Odmawiając rozpoczęcia procesu, sąd w Ellwangen wskazał ponadto na obowiązujące orzecznictwo Federalnego Sądu Najwyższego, stanowiące, że warunkiem skazania strażnika obozu koncentracyjnego jest udowodnienie mu indywidualnej winy. Sam fakt służby wartowniczej nie wystarczy do wydania wyroku skazującego. Precedensowy wyrok w tej sprawie zapadł w 1969 roku. Sędziowie uniewinnili wówczas dentystę z KL Auschwitz-Birkenau, orzekając, że za współudział w morderstwie można skazać tylko osobę, która _ konkretnie wspiera _ morderstwo.

Zdaniem Sądu Najwyższego (BGH) wyjątek od tej zasady stanowią jedynie obozy zagłady w rodzaju Treblinki czy Sobiboru. Natomiast obóz Auschwitz-Birkenau, który był zarówno obozem koncentracyjnym, jak i zagłady, traktowany jest przez BGH inaczej.

Z aktu oskarżenia wynika, że w latach 1941-1943 Lipschis służył w oddziale wartowniczym na terenie obozu w okupowanej przez Niemców Polsce. W czasie jego służby do obozu przyjechało 12 transportów z więźniami. Ponad 10 tys. z nich jako niezdolnych do pracy skierowano natychmiast do komór gazowych i zabito.

Mieszkającego od ponad 30 lat w RFN i przez nikogo nie niepokojonego domniemanego zbrodniarza odnaleźli wiosną br. niemieccy dziennikarze. Ze względu na jego miejsce zamieszkania proces miał się odbyć w Ellwangen w Badenii-Wirtembergii.

Lipschis twierdził, że był zatrudniony w obozie jako kucharz. Zapewniał, że nic nie wiedział o popełnianych w obozie masowych zbrodniach.

Według raportu Centrum Szymona Wiesenthala z 2013 r. Lipschis figuruje na czwartym miejscu na liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Centrum potwierdza, że między 1941 a 1945 r. służył w batalionie SS i _ brał udział w masakrach i prześladowaniu niewinnych cywilów, głównie Żydów _.

Po zakończeniu wojny Lipschis mieszkał początkowo w Niemczech Zachodnich. W latach 50. wyemigrował do USA. Władze amerykańskie w 1983 r. wpadły na trop jego nazistowskiej przeszłości i wydaliły go z kraju. Od tamtej pory były esesman mieszkał w szwabskim miasteczku Aalen na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

Centralny Urząd do spraw Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu skierował w zeszłym roku do niemieckich prokuratur łącznie 30 nowych spraw przeciwko byłym strażnikom obozów koncentracyjnych. W ubiegłym tygodniu policja przeszukała mieszkania 14 byłych esesmanów z Auschwitz. Trzech z nich trafiło do aresztu śledczego. Zatrzymani mężczyźni są w wieku od 88 do 94 lat, mieszkają na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia w południowo-zachodniej części Niemiec.

Szef urzędu prokurator Kurt Schrimm uważa, że prawo dotyczące strażników z Treblinki powinno obowiązywać także w przypadku esesmanów z obozu Auschwitz. Schrimm zapowiedział skierowanie do prokuratury kolejnych spraw przeciwko zbrodniarzom wojennym.

Czytaj więcej w Money.pl
Historyk zwraca w proteście nagrodę Protestował przeciw próbom fałszowania historii i pomniejszania roli węgierskiego państwa w ludobójstwie Żydów.
Obrazy zrabowane przez nazistów. Nowy trop? Policja zabezpieczyła kolejne obrazy mogące mieć związek z kolekcją odnalezioną w Monachium u syna handlarza dzieł sztuki Hildebranda Gurlitta.
Złożyli hołd ofiarom nazistowskiej zbrodni W marszu wzięło udział kilkuset berlińczyków.
Pogrzeb Ericha Priebke. Gazeta zabiera głos _ Zwłoki Priebkego traktowane są tak, jakby były wyjątkowo niebezpiecznymi skażonymi odpadami _ - stwierdza największa niemiecka gazeta opiniotwórcza/
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)