Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaczyński
22.05.2011 12:35

Nie będzie odwołania ws. słów Kaczyńskiego

Platforma nie uda się do sądu ws. wypowiedzi szefa PiS o śląskości jako zakamuflowanej opcji niemieckiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Platforma Obywatelska nie odwoła się do sądu od decyzji prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o śląskości jako _ zakamuflowanej opcji niemieckiej _ - wstępnie zdecydowali śląscy politycy tej partii.

O tej decyzji poinformował szef klubu parlamentarnego PO poseł Tomasz Tomczykiewicz, zastrzegając, że formalnie autorzy wniosku do prokuratury jeszcze się w tej sprawie nie zebrali. Z ich nieformalnej dyskusji wynika jednak, że odwołania nie będzie.

- _ Cel został osiągnięty, bo to po skierowaniu przez nas wniosku do prokuratury nastąpiła gwałtowna zmiana retoryki. Wtedy też wycofano się z tych słów w raporcie Jarosława Kaczyńskiego _ - tłumaczył Tomczykiewicz po obradach śląskiej Rady Regionalnej PO.

_ - Nie liczymy też za bardzo, żeby prokuratura z ochotą chciała taki wniosek rozpatrywać - i pewno nie będziemy się odwoływać _ - dodał poseł.

10 maja Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota, po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia grupy śląskich polityków PO oraz Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Odmowę uzasadniała tym, że sformułowania PiS i jego prezesa o narodowości śląskiej jako _ zakamuflowanej opcji niemieckiej _ nie były przejawem dyskryminacji ani publicznym znieważeniem grupy etnicznej lub narodowościowej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t137003.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;nie;dyskryminowal;slazakow,137,0,832393.html) Kaczyński nie dyskryminował Ślązaków
Pokrzywdzonym przysługiwało odwołanie od decyzji prokuratury. Jeżeli - co zadeklarowali w niedzielę - nie skorzystają z tego prawa, postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa uprawomocni się.

Doniesienie pełnomocnika grupy śląskich polityków PO trafiło do prokuratury w kwietniu i dotyczyło sformułowania, utożsamiającego śląskość z _ zakamuflowaną opcją niemiecką _. Zawiadomienie powoływało się na art. 257 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do trzech lat więzienia dla tego, kto _ publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej _.

Zawiadomienie, pierwotnie złożone do prokuratury w Katowicach, odesłano Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Ta przekazała sprawę prokuraturze na Ochocie, bo na jej obszarze mieści się siedziba PiS. Także Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce złożył w prokuraturze w Opolu zawiadomienie o przestępstwie. Również to doniesienie trafiło do Warszawy.

Chodzi o fragment przygotowanego przez PiS _ Raportu o stanie Rzeczypospolitej _: _ Niedawno umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 r., narodowość śląską w spisie powszechnym. Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ras;do;pis;nie;lekajcie;sie;slazakow,128,0,829568.html) RAŚ do PiS: "Nie lękajcie się Ślązaków"
Potem PiS wprowadziło poprawkę do tego fragmentu. Zmienione zdanie brzmiało: _ Można dodać, że śląskość, która odrzuca polską przynależność narodową jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej _.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że w raporcie partia nie wypowiadała się przeciwko śląskości lub kaszubskości. _ - Twierdzenie, że istnieje naród śląski my rzeczywiście traktujemy za zakamuflowaną opcję niemiecką _ - mówił Kaczyński. Zastrzegł, że PiS całkowicie _ akceptuje i ceni _ śląskość i kaszubskość.

W poprzednim spisie powszechnym blisko 10 lat temu narodowość śląską zadeklarowało ok. 173 tys. osób w woj. śląskim i opolskim. Z sondaży w regionalnej prasie oraz ocen np. Ruchu Autonomii Śląska wynika, że w obecnym spisie może to być znacznie większa liczba. Formalnie _ śląskość _ nie jest traktowana jako narodowość - głównie z tego powodu stowarzyszenie Związek Ludności Narodowości Śląskiej od 15 lat bezskutecznie ubiega się o sądową rejestrację.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;niemcy;oburzeni;slowami;kaczynskiego,211,0,805843.html) Polscy Niemcy oburzeni słowami Kaczyńskiego Twierdzą, że prezes PiS próbuje zrobić z nich obywateli drugiej kategorii. Z kolei lider RAŚ uważa, ze była to próba przedstawienia Ślązaków jako "podstępnych tchórzy".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t136739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;do;prokuratury;-;za;slowa;prezesa;o;slazakach,101,0,805733.html) PiS do prokuratury - za słowa prezesa o Ślązakach Tomczykiewicz: _ Nie spodziewaliśmy się, że w wolnej Polsce, my Ślązacy będziemy potraktowani jak V kolumna _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t136783.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/slazacy;przeciwni;wypowiedzi;kaczynskiego,159,0,806303.html) Ślązacy przeciwni wypowiedzi Kaczyńskiego 84 proc. Ślązaków i 77 proc. mieszkańców całej Polski negatywnie ocenia słowa prezesa PiS.
Tagi: kaczyński, śląskość, ślązacy, PiS, po, prokuratura, sąd, niemcy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz