Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie karania za antyrządowe hasła

0
Podziel się:

Obecnie istnieje przepis przewidujący karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Nie będzie karania za antyrządowe hasła
(Bartosz Krupa/East News)

Publiczne znieważenie lub poniżenie konstytucyjnych organów RP o charakterze zbiorowym, czyli np. Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Trybunału Konstytucyjnego - nie będzie karane. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie karnym. Wszystko po sprawie kibiców Jagiellonii Białystok, ukaranych za obelgi pod adresem premiera Donalda Tuska.

Obecnie istnieje przepis przewidujący karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat dla osoby, która publicznie znieważyła lub poniżyła organ konstytucyjny RP. Rada ministrów uchyliła ten przepis.Rada ministrów przyjęła propozycje zmian w kodeksie po wydarzeniach z maja 2011 roku. Przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku kibice wykrzykiwali między innymi: _ Donald, matole, twój rząd obalą kibole _. Policja zatrzymała wtedy 43 osoby.

Część z nich ukarano grzywnami. Premier zapowiedział, że zaproponuje zmianę kodeksu karnego, który chroni organa konstytucyjne przed poniżaniem mocniej niż każdego innego obywatela.W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu rządu czytamy, że powodem zmian w kodeksie jest powszechne uznanie prawa do krytyki organów demokratycznego państwa i pełnego wyrażania poglądów na temat ich funkcjonowania.

Również z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że funkcjonowanie demokratycznego społeczeństwa wymaga, aby granice dopuszczalnej krytyki dotyczące polityków były szersze niż w przypadku osób prywatnych. - _ Wolność wypowiedzi w sprawach publicznych nie może być naruszana. Interes państwa wymaga prowadzenia nieskrępowanej, otwartej debaty politycznej _- czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest ważny wyrok dla zadłużonych Przepis, który pozwala wspólnocie mieszkaniowej żądać od sądu zgody na zlicytowanie mieszkania właściciela zalegającego przez długi czas z czynszem, jest zgodny z konstytucją.
Kolizja prawa - chroni mniejszości i... zwierzęta Z jednej strony mniejszości mają prawo do realizowania swoich potrzeb, a z drugiej przepisy chronią zwierzęta.
Ekwiwalent dla nauczycieli. Jest wyrok Trybunału Trybunał nie badał zgodności z konstytucją przepisów o wynagrodzeniu i ekwiwalencie urlopowym z Kodeksu pracy, bo uznał, że nie ma to związku ze sprawą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)