Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nicolas Sarkozy zapowiada swój powrót do polityki

0
Podziel się:

Sarkozy liczy na objęcie funkcji lidera UMP i daje do zrozumienia, że byłby to pierwszy etap w jego próbie odbicia Pałacu Elizejskiego

Nicolas Sarkozy zapowiada swój powrót do polityki
(PAP/EPA)

Swój powrót do polityki, z nadzieją na objęcie przewodnictwa głównej partii opozycyjnej, centroprawicowej UMP, oraz wystartowanie w wyborach prezydenckich 2017 ogłosił na Facebooku były prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Pokonany w wyborach w 2012 roku przez obecnego prezydenta Francois Hollande'a Sarkozy twierdził przez jakiś czas, że definitywnie wycofał się z polityki. Ale od kilku miesięcy coraz częściej pojawiały się sygnały, że rozważa powrót i wystartowanie w następnych wyborach prezydenckich - przypomina _ Le Point _.

_ Zbyt kocham Francję, jest we mnie zbyt wiele pasji dla debaty publicznej i przyszłości moich rodaków _, by pozostać poza areną polityczną - wyjaśnia na swym profilu w długim komunikacie były prezydent (2007-2012).

Sarkozy liczy na objęcie funkcji lidera UMP i daje do zrozumienia, że byłby to pierwszy etap w jego próbie _ odbicia Pałacu Elizejskiego _ - komentuje AFP.

_ Drodzy przyjaciele, od 6 maja 2012 roku, gdy podziękowałem Francuzom za honor uczynienia mnie swym przywódcą na pięć lat (...) poświęciłem wiele czasu refleksji nad tym intensywnym okresem _ - rozpoczyna swój komunikat na Facebooku były prezydent.

Podkreśla dalej, że nie będąc osobą publiczną, mógł w tym czasie swobodnie rozmawiać z Francuzami. _ U wielu z nich wyczułem skłonność do tego, by w nic ani nikomu już nie wierzyć _ - pisze Sarkozy, krytykując _ chaos _, który nastał w kraju po objęciu rządów przez jego następcę.

_ Po długiej refleksji postanowiłem zaoferować Francuzom nowy wybór polityczny _ - zapowiada Sarkozy, obiecując, że głęboko zreformuje swoją macierzystą partię. _ Zaproponuję jej gruntowną transformację, tak aby w ciągu trzech miesięcy (...) mogła zwrócić się do wszystkich Francuzów, bez ducha partyjnych rywalizacji, ponad tradycyjnymi podziałami _ - kontynuuje były prezydent.

_ Le Point _ komentuje, że choć o powrocie do polityki Sarkozy myślał co najmniej od początku roku, to gwałtowny spadek popularności Hollande'a, który w sondażach pociągnął w dół niezwykle popularnego wcześniej premiera Manuela Vallsa, przyśpieszył decyzje byłego prezydenta. Wpłynął na nie również chaos i głębokie podziały w UMP, która rządzona jest obecnie przez triumwirat i nie ma wyraźnego przywódcy.

Według sondażu, który przytacza _ Le Nouvel Observateur _, 64 proc. Francuzów nie interesowało się ostatnio ewentualnym powrotem Sarkozy'ego.

_ Dwie rzeczy pozostają na razie niejasne - +nowy projekt i nowa ekipa+, o której Sarkozy wspomina w swym komunikacie. Były prezydent nie podaje nic konkretnego na temat nowej polityki, ani najdrobniejszych szczegółów na temat nowej ekipy _ - podsumowuje wpis na Facebooku _ Le Nouvel Observateur _.

Na prawicy Sarkozy będzie miał dwóch rywali zabiegających o nominację UMP na kandydata do wyborów prezydenckich: Alaina Juppe, byłego ministra spraw zagranicznych za kadencji Sarkozy'ego, i Francois Fillona, który również w tym okresie był premierem.

Czytaj więcej w Money.pl
Najsilniejsza partia ma rekordowe długi Sytuację pogarszają oskarżenia o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2012 roku oraz pokrywanie prywatnych wydatków z partyjnej kasy.
Ta sprawa zniszczy karierę Sarkozy'emu? Zarzuty korupcyjne m.in. za wyłudzanie informacji o dotyczących go postępowaniach sądowych stawiają pod znakiem zapytania jego powrót do polityki.
Francuzi rezygnują z liberalnego prawa Do zrealizowania tego projektu brakuje obecnie konstytucyjnej większości - wyjaśnił minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)