Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Negocjacje Izrael - Palestyna. Utworzenie państwa palestyńskiego ma poparcie

0
Podziel się

Takie wnioski płynął z sondażu przeprowadzone wśród społeczeństwa dwóch stron.

Negocjacje Izrael - Palestyna. Utworzenie państwa palestyńskiego ma poparcie
(AP/Fotolink/East News)
bEhbBaWd

Większość Izraelczyków i Palestyńczyków popiera utworzenie państwa palestyńskiego obok państwa Izrael, niemniej obie strony traktują się nieufnie - wynika z sondażu opublikowanego w środę tuż przed ponowną wizytą w regionie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego.

Kerry próbuje doprowadzić do zawarcia porozumienia między Palestyńczykami a Izraelczykami. Dzięki jego wysiłkom w lipcu ubiegłego roku wznowiono negocjacje zamrożone od trzech lat.

W sondażu rozwiązanie polegające na istnieniu obok siebie dwóch państw poparło 63 proc. izraelskich i 53 proc. palestyńskich respondentów. Poparcie spadło - odpowiednio do 54 i 46 proc. - gdy ankietowanych zapytano o szczegóły, w tym o status Jerozolimy i osiedla żydowskie.

bEhbBaWf

Sondaż izraelski przeprowadził Uniwersytet Hebrajski na 601 osobach (margines błędu 4,5 pkt proc.). Palestyński ośrodek badań przepytał 1 270 Palestyńczyków (margines błędu to 3 pkt proc.).

Palestyńczycy chcą utworzenia swego państwa na terenach Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej - ziemiach okupowanych przez Izrael od roku 1967.

Przed wizytą Kerry'ego strony starły się w kwestii Doliny Jordanu - strategicznej, jak pisze agencja Associated Press, części Zachodniego Brzegu. Izrael miałby zachować kontrolę nad Doliną Jordanu przez następne 10 lat, Palestyńczycy odrzucają wszelką obecność Izraela w swym przyszłym państwie.

Co się zaś tyczy planów budowy nowych domów na Zachodnim Brzegu, to Palestyńczycy deklarują, że jakiekolwiek rozszerzenie izraelskiego osadnictwa na terenie ich przyszłego państwa może zablokować podjęte w lipcu po trzyletniej przerwie rokowania pokojowe.

bEhbBaWl
Czytaj więcej w Money.pl
Izrael ustąpił. Uwalnia kolejnych więźniów Grupa 26 arabskich więźniów wyszła w nocy na wolność. Amnestia to część planu ustępstw poczynionych przez Izrael w ramach negocjacji pokojowych.
Izraelczycy odcięli ich od świata. Zupełnie Palestyńska wioska An Numan niedaleko Betlejem jest niemal całkowicie odcięta od świata przez izraelski mur. Wejść do niej mogą jedynie mieszkańcy. Nie wpuszcza się nawet karetek.
Zadał żołnierzowi śmiertelne rany nożem 16-latek zadał żołnierzowi śmiertelne rany nożem - poinformował policyjny rzecznik. Palestyńskie ataki na terytorium państwa żydowskiego należą do rzadkości.
bEhbBaWG
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)