Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Naziemna telewizja cyfrowa. Będzie więcej kanałów

0
Podziel się

Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie - czytamy w uchwale Krajowej Rady.

Naziemna telewizja cyfrowa. Będzie więcej kanałów
(charlesdyer/CC/Flickr)
bDZPxdxN

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące warunków konkursu na zagospodarowanie kolejnego multipleksu. Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swoje opinie do 11 sierpnia bieżącego roku.

Konsultacjom podlega również zawartość programowa multipleksu ósmego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która określiła warunki konkursu w tym zakresie, zadecydowała o przeznaczeniu nowego multipleksu w całości dla Telewizji Polskiej. Programy uruchomione na MUX 8 mają być dostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej za darmo.

Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Konkurs będzie dotyczył jednej rezerwacji tego pasma.

bDZPxdxP

_ Po zakończeniu konsultacji UKE przeprowadzi analizę nadesłanych stanowisk oraz przekaże ich treść do KRRiT w celu przeprowadzenia analizy w zakresie jej kompetencji, czyli w obszarze związanym z propozycjami dotyczącymi oferty programowej MUX 8 _ - czytamy w komunikacie UKE.

UKE zapowiedziało też, że _ jeżeli na skutek zgłoszonych uwag zajdzie konieczność wprowadzenia istotnych zmian w dokumentacji konkursowej, zostanie ona poddana powtórnym konsultacjom _.

Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały. Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu.

KRRiT zapisała w uchwale określającej warunki konkursu, że _ na audiowizualne składniki multipleksu ósmego telewizji naziemnej składać się będą wyłącznie programy rozpowszechniane przez Telewizję Polską _. Mają to być kanały - jak napisano w uchwale - spośród programów nadawanych przez Telewizję Polską z multipleksu trzeciego lub spośród programów, na których nadawanie TVP otrzyma koncesję.

bDZPxdxV

_ Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie _ - czytamy w uchwale Krajowej Rady.

Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości zainicjowała spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej, która w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX 8. Zgłosiło się 18 spółek, wobec czego UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym rozstrzygnięcie w drodze konkursu powinno nastąpić do końca czerwca br.

Czytaj więcej w Money.pl
Alarmujące statystyki Kościoła. Coraz mniej... - _ W Polsce mamy do czynienia z laicyzacją pełzająca _ - powiedział kardynał Kazimierz Nycz.
Miliardy euro dla Polski z budżetu UE. Na co? Tylko w dyspozycji samorządów będzie ponad 31 mld euro, a w krajowych programach operacyjnych ponad 45 mld euro.
Dwa lata po Amber Gold. Jest bezpieczniej? Kilka zmian prawa weszło już w życie, trwają prace nad następnymi.
bDZPxdyq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)