Notowania

telewizja cyfrowa
09.10.2014 15:17

Naziemna telewizja cyfrowa będzie miała kolejne kanały

KRRiT zweryfikowała stanowisko w związku z niezadowoleniem nadawców komercyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Blawicki/East News)

Nowy multipleks naziemnej telewizji nie zostanie przeznaczony w całości dla TVP - zapowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji . KRRiT zweryfikowała stanowisko w związku z niezadowoleniem nadawców komercyjnych.

Krajowa Rada pod koniec czerwca br. podjęła decyzję, by przeznaczyć kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej dla nadawcy publicznego. Nadawcy komercyjni oprotestowali jednak tę decyzję w konsultacjach społecznych. Do końca października br. Krajowa Rada ma czas na rozważenie opinii nadawców i zweryfikowanie swojego stanowiska. Luft podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i cyfryzacji zapewnił jednak, że nowa koncepcja nie będzie uwzględniała przeznaczenia MUX 8 w całości dla Telewizji Polskiej.

_ - Pojawiło się bardzo wiele opinii rozbieżnych z naszym stanowiskiem dotyczącym przeznaczenia multipleksu wyłącznie dla TVP _ - podkreślił w czwartek Luft. Jak dodał, KRRiT nie ma jeszcze wypracowanej decyzji w tej sprawie, ale skłania się ku temu, że _ to nie powinny być wyłącznie kanały Telewizji Polskiej _. _ Przedstawimy koncepcję, która będzie korygować tamto stanowisko i nie będzie przewidywała przeznaczenia w całości tego multipleksu dla Telewizji Polskiej _ - zaznaczył Luft.

W ocenie Krajowej Rady kanały powinny być bezpłatne, należy również zrezygnować z użycia najnowszego standardu DVB-T2, ponieważ nie ma odbiorników przystosowanych do jego odbioru.

Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały - w zależności od jakości od trzech do ośmiu.

Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy, dwa w jakości HD. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu.

Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości zainicjowała spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej, która w październiku 2013 r. wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX 8. Zgłosiło się 18 spółek, wobec czego UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym rozstrzygnięcie w drodze konkursu powinno nastąpić do końca czerwca br.

Czytaj więcej w Money.pl
Były selekcjoner skazany na dwa lata więzienia Sędzia podkreśliła, że wina oskarżonego była znaczna, ponieważ złamał on nie tylko zasady fair play, ale świadomie działał niezgodnie z prawem.
Merkel ocenia stosunki polsko-niemieckie Angela Merkel chce współpracować z Ewą Kopacz, tak jak z Donaldem Tuskiem.
Oszustwa w tej branży mogą sięgać 3 mld zł Kontrola skarbowa namierza uczestników i organizatorów procederu wyłudzania podatku VAT w obrocie elektroniką.
Budowa atomówki zniszczy rynek energii? UOKiK orzekł czy budowa elektrowni atomowej w Polsce doprowadzi do ograniczenia konkurencji.
Tagi: telewizja cyfrowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz