Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w libii
22.10.2011 07:58

NATO zdecydowało w sprawie operacji w Libii

Termin zakończenia akcji ujawnił sekretarz generalny Paktu. Libijczycy ogłoszą wyzwolenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do 31 października NATO zakończy operację wojskową w Libii - poinformował w Brukseli sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen. *Całkowite wyzwolenie Libii zostanie ogłoszone nie dzisiaj, lecz jutro, nie w Trypolisie, lecz w Bengazi.*

Rasmussen zaznaczył jednocześnie, że jest to wstępna decyzja Rady NATO, bo ostateczna ma zapaść przyszłym tygodniu. Dodał, że do tego czasu Sojusz będzie uważnie przyglądał się rozwojowi wydarzeń w Libii. Zapewnił, że po zakończeniu operacji nie będzie żadnych sił NATO w tym kraju.

_ - Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy. To szczególny moment w historii Paktu Północnoatlantyckiego _ - powiedział sekretarz generalny NATO.

Decyzja zapadła dzień po śmierci byłego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego. Konwój, w którym uciekał w czwartek z Syrty, ostrzelały samoloty NATO. - _ Był to jak najbardziej usprawiedliwiony atak _ - stwierdził Rasmussen.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE SZEFA NATO (Al Jazeera, ang):

Poinformował on także, że NATO nie wie, gdzie przebywa teraz syn Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam.

Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął operację wojskową, przede wszystkim lotniczą, w Libii pod koniec marca, w ramach mandatu ONZ, który zezwalał na _ ochronę ludności cywilnej wszelkimi środkami _. W operacji uczestniczyło 12 z 29 państw NATO i cztery spoza Paktu. Samoloty sił międzynarodowych wykonały około 9600 lotów bojowych.

Libijczycy ogłoszą wyzwolenieCałkowite wyzwolenie Libii zostanie ogłoszone nie dzisiaj, lecz jutro, nie w Trypolisie, lecz w Bengazi - mieście często nazywanym kolebką rewolucji, która obaliła Muammara Kaddafiego. Poinformowali o tym przedstawiciele tymczasowych władz. Wcześniej utrzymywali, że stanie się to dzisiaj.

_ - Będzie to w niedzielę po południu (około godz. 16) _ - powiedział agencji Reuters minister informacji Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mahmud Szammam.

Dodał, że stosowne oświadczenie wygłosi szef NRL Mustafa Abdel Dżalil i że stanie się to najpewniej na głównym placu Bengazi.

Oświadczenie, jak pisze agencja, ma zaakcentować to, co NRL nazywa początkiem procesu budowania systemu demokratycznego w Libii.

O sytuacji w Libii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t154947.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/syn;kaddafiego;wpadl;jednak;w;rece;rebeliantow,10,0,945418.html) Kaddafi wpadł w ich ręce? Jednak przeżył Saif al-Islam, syn zabitego dyktatora został prawdopodobnie pojmany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t168906.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;zdeponowal;w;portugalskim;banku;1;3;mld;euro,152,0,945304.html) Nikt nie chce miliarda euro po Kaddafim Muammar Kadafi ulokował na rachunkach w portugalskim banku Caixa Geral de Depositos (CGD) 1,3 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t141232.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/juppe;interwencja;w;libii;dobiegla;konca,181,0,945077.html) Koniec misji NATO na dniach. Może już... Francja uważa, że operację militarną NATO w Libii można uznać za zakończoną.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz