Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO zadowolone z wyników szkockiego referendum

0
Podziel się:

NATO jest zadowolone z wyników szkockiego referendum. Szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen w krótkim oświadczeniu napisał, że szanuje wyniki wczorajszego głosowania.

Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh Rasmussen (World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

NATO jest zadowolone z wyników szkockiego referendum. Szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen w krótkim oświadczeniu napisał, że szanuje wyniki wczorajszego głosowania. Szkocka komisja wyborcza ogłosiła końcowe, ostateczne wyniki referendum. 55,3 procent mieszkańców - łącznie ponad dwa miliony - sprzeciwiło się odłączeniu od Wielkiej Brytanii.

Szef Paktu Północnoatlantyckiego wyraził zadowolenie z porannego oświadczenia premiera Wielkiej Brytanii, który zapewnił o tym, że kraj pozostanie zjednoczony.

_ - Zjednoczone Królestwo jest krajem założycielskim NATO i jestem przekonany, że nadal będzie odgrywać główną rolę w utrzymaniu siły naszego sojuszu _ - podkreślał Anders Fogh Rasmussen.

Premier David Cameron z ulgą przyjął zwycięstwo opcji brytyjskiej w referendum niepodległościowym w Szkocji. Ale to nie oznacza, że Szkoci wybrali status quo, bo na stole pozostaje złożona w ostatniej chwili oferta daleko idącej reformy krajowego samorządu i szerokich uprawnień parlamentu w Edynburgu. A to musi mieć szersze reperkusje w całej Wielkiej Brytanii.

_ - Pragnę tego bardziej niż czegokolwiek innego, by Zjednoczone Królestwo pozostało jednością _ - powiedział David Cameron. W wystąpieniu po ogłoszeniu wstępnych wyników szkockiego referendum brytyjski premier przyznał, że jest zachwycony jego wynikami.

Zobacz film jak Fogh Rasmussen komentuje referendum w Szkocji

Sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, zarysował w poniedziałek dość trzeźwy pogląd na wyzwania dla bezpieczeństwa, jakim będzie musiał stawić czoła sojusz obronny kierowany przez Stany Zjednoczone. Sekretarz dodał też, że prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, nie można ufać. Anders Fogh Rasmussen, Sekretarz Generalny NATO: Jeżeli mieszkańcy Szkocji zagłosują za jej niepodległością i jeśli będą chcieli zostać członkiem NATO, taka aplikacja w tym wypadku będzie traktowana jak każda inna prośba o włączenie w struktury Sojuszu. Decyzja o przyjęciu Szkocji do NATO będzie wymagać porozumienia i jednomyślności wszystkich członków NATO. Jednak wciąż nie zamierzam ingerować w debatę o niepodległości Szkocji i pytanie o jej członkostwo w NATO ma w tej chwili charakter hipotetyczny, ponieważ nie znamy jeszcze wyników referendum.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef NATO zadowolony z deklaracji Camerona Premier Wielkiej Brytanii zapewnił, że Wielka Brytania pozostanie krajem zjednoczonym.
Katalończycy i Baskowie wspierają Szkotów Pod szkockim parlamentem uwagę przykuwają katalońscy strażacy, którzy przyjechali do Szkocji kilka dni temu zabytkowym 45-letnim samochodem, by wspierać Szkotów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)