Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO w Polsce. MON chce większej obecności sojuszu

0
Podziel się:

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował podczas wizyty w Wielonarodowym Korpusie Północny Wschód w Szczecinie, że Polska chce wzmocnienia tej jednostki.

NATO w Polsce. MON chce większej obecności sojuszu
(Bartosz Krupa/East News)

Po spotkaniu z dowództwem Korpusu Siemoniak powiedział dziennikarzom, że podczas wizyty roboczej w Korpusie rozmawiano _ o wnioskach, które NATO powinno wyciągać z kryzysu na wchodzie Europy. Jednym z tych wniosków, które Polska proponuje i mocno wspiera, jest wzmocnienie obecności wojskowej NATO na wschodniej flance. Chcielibyśmy, by wiązało się to ze wzmocnieniem Korpusu Północny Wschód _ - zaznaczył.

Jak podkreślił minister, Korpus powinien być _ strukturą wiodącą jeśli chodzi o wzmacnianie obecności wojskowej Sojuszu w Polsce _. Dodał, że od roku prowadzi rozmowy na ten temat z ministrami obrony Niemiec i Danii. _ Wydaje się, że okoliczności ostatnich miesięcy sprzyjają temu, by podjąć różne kroki _ - dodał.

Jego zdaniem polska strona, jako gospodarz Korpusu, jest gotowa do jeszcze większego wysiłku niż ten, który ponosi w tej chwili. Siemoniak zaznaczył, że idea wzmocnienia Korpusu zyskuje _ bardzo dużą przychylność w strukturach NATO _. _ One też widzą w Korpusie bardzo istotny element, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w tej części Europy _ - zaznaczył. Przypomniał, że kolejne państwa są zainteresowane przystąpieniem do niego.

Pytany o szczegóły, dotyczące wzmocnienia tej jednostki, minister przyznał, że w tej chwili trudno jeszcze o nich mówić, bo to dopiero początek prac. _ Przyjechałem, by dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących działalności Korpusu, i czy jest on gotowy iść w takim kierunku. Widzę, że po stronie dowództwa jest wielka wola, by jednostka miała jeszcze większe znaczenie. Horyzontem decyzji jest wrzesień i szczyt NATO _ - powiedział.

Na pytanie dotyczące modernizacji polskiej armii, w tym marynarki wojennej, minister przypomniał, że kwestie wzmocnienia obecności wojskowej NATO w Polsce i modernizacja armii nie są rozłączne. To działanie w jednym kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa Polski - podkreślił.

_ Kroki, które NATO podejmuje najpierw na Morzu Czarnym, a teraz na Morzu Bałtyckim, pokazują, że nasz Bałtyk stał się dla NATO strategicznym obszarem w czasie obecnego kryzysu _ - dodał. Przypomniał, że została przyjęta koncepcja rozwoju marynarki do 2030 r., i zaczęła być realizowana. _ Kilka tygodni temu palono blachy pod nowy niszczyciel min. To pierwszy krok. Robią to polskie stocznie, i chcemy, by to polskie stocznie były beneficjentami tych zamówień _ - zaznaczył.

Nieunikniony, rozsądny bardzo krok - tak minister określił decyzję o konsolidacji zbrojeniówki. Przypomniał, że kilka tygodni temu rząd przyjął wniosek, w którym 11 przedsiębiorstw przenosi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W najbliższych tygodniach zapadną dalsze decyzje - dodał. Zbrojeniówka rozproszona, rywalizująca ze sobą nie ma żadnej szansy - zaznaczył.

Po wizycie w Korpusie minister otworzył w 109. Szpitalu Wojskowym w Szczecinie Pracownię Diagnostyki Obrazowej. _ Z satysfakcją chcę odnotować, że z okresu programu naprawczego szpital wchodzi na ścieżkę rozwoju _ - powiedział Siemoniak na konferencji po wizycie w szpitalu. Dodał, że szpital jest ważną placówką nie tylko dla wojska, ale także dla Szczecina.

Siemoniak powiedział także, że podjął decyzję o wykreśleniu jednostki wojskowej w Trzebiatowie (Zachodniopomorskie) z planów likwidacji przez najbliższe lata. Jak mówił, na jego decyzję miały wpływ także względy społeczne. Chodzi o 3. Batalion Zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie wchodzący w skład 7. Pomorskiej Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku.

Na pytanie dziennikarzy o samolot bezzałogowy, z którym stracono łączność, minister Siemoniak powiedział, że dron _ był testowany przez jedną z firm i zagubił się, ale jestem przekonany, że się znajdzie _. Korpus Północny Wschód utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009), Chorwacja (2012) oraz Węgry (2013).

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś zaniepokojona aktywnością NATO Według białoruskiego prezydenta z powodu politycznych i geostrategicznych ambicji prowadzone są celowe działania na rzecz zdestabilizowania politycznej sytuacji w suwerennych państwach.
Nagła wizyta szefa NATO w Polsce. Chodzi o... Anders Fogh Rasmussen uważa, ze w obliczu agresji Rosji, członkowie Sojuszu powinni więcej wydawać na obronę.
Kerry: Terytorium NATO jest nienaruszalne John Kerry oskarżył on Moskwę o próby zmiany "krajobrazu bezpieczeństwa" w Europie Wschodniej.
Brytyjskie samoloty lecą wesprzeć Litwę Cztery myśliwce Eurofighter Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF), które poleciały w poniedziałek na Litwę, wesprą natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Operacja nosi nazwę Baltic Air Policing.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)