Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO w Afganistanie. Siły ISAF zbadają ostrzał, w którym zginęło dziecko

0
Podziel się:

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył wczoraj, iż ostrzał wskazuje, że USA nie liczą się z życiem afgańskich cywilów. Dziecko, które zginęło w zbombardowanym domu miało według władz afgańskich 2-3 lata.

NATO w Afganistanie. Siły ISAF zbadają ostrzał, w którym zginęło dziecko
(PAP/EPA)

Dowodzone przez NATO Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie zapowiedziały w komunikacie, że zbadają amerykański ostrzał lotniczy w prowincji Helmand, w którym wczoraj zginęło dziecko.

_ Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa głęboko ubolewają z powodu wszelkich ofiar cywilnych spowodowanych przez ten ostrzał _ - głosi komunikat, zacytowany dziś przez agencję Reutera.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył wczoraj, iż ostrzał wskazuje, że USA nie liczą się z życiem afgańskich cywilów. Dziecko, które zginęło w zbombardowanym domu miało według władz afgańskich 2-3 lata, ponadto w ostrzale zostały ranne dwie kobiety.

Amerykański atak nastąpił w szczególnie niekorzystnym momencie - Karzaj negocjuje obecnie z rządem USA porozumienie dwustronne, mające umożliwić obecność wojsk amerykańskich w Afganistanie po roku 2014, gdy wycofają się z tego kraju siły koalicji międzynarodowej.

_ Jeśli takie operacje będą kontynuowane, nie będzie porozumienia _ - oświadczył rzecznik prezydenta.

Dwustronne porozumienie ma dotyczyć środków bezpieczeństwa, jakie USA zapewniałyby Afganistanowi po wycofaniu swych formacji bojowych z końcem 2014 roku. Według podanych dotąd informacji w Afganistanie miałoby pozostać ok. 10 tys. amerykańskich żołnierzy odpowiedzialnych przede wszystkim za szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, a także niewielka grupa żołnierzy sił antyterrorystycznych. Dodatkowo pozostać miałoby kilka tysięcy żołnierzy z innych państw Zachodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z NATO po wyjściu z Afganistanu? Uczestnicy przestrzegali przed marazmem i niedocenianiem roli sojuszu.
Niemcy ochronią swoich sojuszników Niemiecki rząd zapowiedział we wtorek, że po wyjściu Bundeswehry z Afganistanu udzieli schronienia 182 Afgańczykom, którzy współpracowali z żołnierzami niemieckim i będą w związku z tym narażeni na zemstę ze strony islamskich ekstremistów.
Polski dowódca w Afganistanie kończy misję Generał Andrzej Knap, który kończy misję w Afganistanie mówił na pożegnalnej uroczystości w Ghazni, że Polacy są bardzo dobrze postrzegani przez żołnierzy NATO z innych krajów
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)