Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO potępia Putina, Waszyngton i Londyn ostrzegają. Miedwiediew zabiera głos

0
Podziel się:

Wszystko poza tym to bezprawie - dodał na Facebooku rosyjski premier.

Prezydent i premier Rosji podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa
Prezydent i premier Rosji podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa (EAST NEWS)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jego kraj jest gotów rozwijać stosunki z bratnią Ukrainą, lecz _ nie z tymi, którzy doprowadzili do rozlewu krwi na Majdanie _ i przechwycili władzę. Na wtorek zapowiedział swoją wizytę w Kijowie sekretarz stanu USA John Kerry.

[Aktualizacja 3 marca 00:45]

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron I prezydent USA Barack Obama ostrzegli prezydenta Rosji Władimira Putina, że Rosja poniesie istotne koszty jeśli nie zmieni polityki wobec Ukrainy - oświadczył w niedzielę rzecznik Downing Street.

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą, Cameron zgodził się z nim, iż działania Rosji na Ukrainie _ są całkowicie nie do przyjęcia _ - powiedział rzecznik.

Na twitterowym profilu Euromajdanu pojawiła się informacja, że rosyjskie jednostki zaatakowały w nocy ukraińską jednostkę wojskową 4515 na lotnisku Belbeck na Krymie. Ukraińscy żołnierze wycofali się, nie podejmując walki.
- _ Obaj zgodzili się co do pilnej konieczności deeskalacji (sytuacji na Ukrainie) oraz podjęcia przez Rosję bezpośredniego dialogu z władzami Ukrainy _ - podkreślił rzecznik urzędu brytyjskiego premiera. - _ Zgodzili się też co do tego, że Rosja musiałaby ponieść +istotne koszty+ jeśli nie zmieni swojej polityki wobec Ukrainy _ - dodał rzecznik.

Miedwiediew zabiera głos

_ Ukraina to nie ta grupa ludzi _ - napisał Miedwiediew na Facebooku. Zaznaczył, że przejęli oni władzę nielegalnie i przepowiedział, że ich rządy zakończą się _ nową rewolucją _ i nowym rozlewem krwi.

Miedwiediew oświadczył, że mimo iż autorytet Wiktora Janukowycza jest praktycznie zerowy, to w świetle prawa i konstytucji Ukrainy pozostaje on prawowitym prezydentem tego państwa.

_ Jeśli zawinił wobec Ukrainy, zainicjujcie procedurę impeachmentu i sądźcie go _ - pisze Miedwiediew. _ Wszystko poza tym to bezprawie _ - dodał na Facebooku rosyjski premier.

Tymczasem NATO potępiło eskalację wojskowych działań Rosji na Krymie i wyraziło głębokie zaniepokojenie decyzją parlamentu rosyjskiego ws. interwencji na Ukrainie. Rosja musi przestrzegać swoich zobowiązań w ramach obecności w ONZ - powiedział po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Rasmussen wezwał Rosję do deeskalacji napięcia, poszanowania wszystkich zobowiązań międzynarodowych i wycofania swych sil do odpowiednich baz.

- _ Wzywamy obydwie strony, Ukrainę i Rosję, by szukały rozwiązania konfliktu przez dialog _ - dodał Anders Fogh Rasmussen.

Słowa te padły na konferencji po zwołanym dziś nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej. Siła sformułowań, zawartych we wspólnym oświadczeniu, była do końca przedmiotem negocjacji między krajami NATO. Część państw chciała tylko wyrazić rozczarowanie działaniami Rosji, podczas gdy inne pragnęły je _ potępić _.

Źródła dyplomatyczne przed ogłoszeniem oficjalnego stanowiska NATO podawały, że na razie jest mało prawdopodobne, by sojusz podjął stanowcze decyzje w związku z kryzysem na Krymie, w tym aby zdecydował się na zamrożenie dialogu w ramach Rady NATO-Rosja (NRC). W 2008 roku, gdy rosyjskie wojska weszły do Gruzji, NATO zdecydowało się na zamrożenie kontaktów z Rosja, ale krok ten nie okazał się skutecznym środkiem nacisku wobec Moskwy. Współpracę w ramach NRC wznowiono po półtora kroku.

Nieoficjalne źródła twierdzą, że Polska miała zabiegać o zwołanie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w formacie ministrów spraw zagranicznych. Część państw sojuszu była temu przeciwna.

Dzisiejsze posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej nie odbywało się w trybie art. 4 traktatu waszyngtońskiego, czego chciały m.in. Polska i Litwa. Artykuł ten stanowi, że strony traktatu _ będą się wspólnie konsultowały ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron _.

Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym NATO. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, a jej obradom przewodniczy sekretarz generalny. Na jej forum przeprowadzane są m.in. konsultacje w sprawach bezpieczeństwa.

Sekretarz stanu USA John Kerry pojedzie we wtorek do Kijowa aby zademonstrować poparcie polityczne i ekonomiczne Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy, po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu - poinformował dziś anonimowy przedstawiciel rządu USA cytowany przez agencję Reuters.

Kerry ma przeprowadzić rozmowy z członkami rządu ukraińskiego.

Według wspominanego przedstawiciela rządu USA, Waszyngton rozważa kroki, jakie zamierza podjęć _ w niedalekiej przyszłości _ aby udzielić Ukrainie pomocy gospodarczej. _ - Stany Zjednoczone koncentrują się na wsparciu politycznym, gospodarczym i dyplomatycznym, natomiast nie przewidują interwencji wojskowej _ - dodał.

Pełniący obowiązki zwierzchnika ukraińskiej Cerkwi prawosławnej (Moskiewskiego Patriarchatu) metropolita czerniowiecki i bukowiński Onufry zwrócił się z prośbą do prezydenta Rosji Władimira Putina, by _ nie dopuścił do rozlewu krwi i bratobójstwa _.

Oficjalna retoryka, zdaniem hierarchy, daleka jest obecnie od możliwości uspokojenia nastrojów zarówno na Krymie, jak i w pozostałych częściach Ukrainy.

_ Apeluję do Pana jako gwaranta respektowania praworządności Wielkiego Kraju o niedopuszczenie do rozlewu krwi i do bratobójstwa narodów, które zanurzały się we wspólnej chrzcielnicy _ - głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej ukraińskiej Cerkwi.

Zaznaczając, że Cerkiew nie zajmuje stanowiska w kwestii walki politycznej, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl zapewnił, że uczyni wszystko, co w jego mocy, aby przekonać rządzących, że nie wolno dopuścić do śmierci ludzi na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ćwiczenia wojska Rosji przy granicy z Ukrainą Informację o rozpoczęciu ćwiczeń sekretarz generalny NATO dostał dziś po południu.
Turcja w obronie stabilności na Wschodzie Minister spraw zagranicznych podkreślił znaczenie Krymu i stabilności Ukrainy dla swojego kraju.
Komorowski: Możemy czuć się zagrożeni Spotkanie odbędzie się już jutro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)