Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO ostro: Rosja pogwałciła międzynarodowe zobowiązania. Wojskowy przedstawiciel Moskwy odwołany

0
Podziel się:

Władze wojskowe Sojuszu mają zaproponować dodatkowe działania służące wzmocnieniu zdolności odstraszania.

NATO ostro: Rosja pogwałciła międzynarodowe zobowiązania. Wojskowy przedstawiciel Moskwy odwołany
(World Economic Forum/CC/Flickr)

NATO zaprzeczyło, jakoby naruszyło porozumienia z Rosją planując zwiększenie liczebności swych sił w Europie Wschodniej. Sojusz zaznaczył, że to Moskwa _ pogwałciła wszelkie zasady _, okupując należący do Ukrainy Krym. Tymczasem Rosja poinformowała, że odwołuje z Brukseli swojego wojskowego przedstawiciela przy NATO. Generał Walerij Jewniewicz wraca do Moskwy na konsultacje. O decyzji w tej sprawie poinformował wiceminister obrony Anatolij Antonow.

Aktualizacja 20:37

W ocenie Atanowa Sojusz Północnoatlantycki w sposób sztuczny próbuje eskalować napięcia między Moskwą a Brukselą. _ - To nie jest nasz wybór _ - oświadczył rosyjski wiceminister. Jednocześnie podkreślił, że decyzja NATO o zerwaniu współpracy z Rosją powoduje _ wyzerowanie _ dotychczasowych rezultatów wspólnych przedsięwzięć. _ _

_ - Chce się wierzyć, że w Brukseli dobrze obliczono skutki takiego kroku dla bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim _ - dodał Antonow. Zarzucając Sojuszowi wzmożoną aktywność w Europie Wschodniej, podkreślił, że działania NATO nie sprzyjają łagodzeniu napięć w regionie.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że Rosja oczekuje od NATO wyjaśnień w sprawie dodatkowej obecności wojsk Sojuszu na terytorium państw Europy Wschodniej i wysłała już w tej sprawie _ odpowiednie pytania _.

Dodał, że zgodnie z deklaracją rzymską, na mocy której powołano Radę NATO-Rosja, i aktem założycielskim Rady _ nie powinno być stałej dodatkowej obecności sił NATO na terytorium krajów wschodnioeuropejskich _.

Tymczasem sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że nie dotarły do niego pytania władz rosyjskich. Oskarżenia kierowane przez Moskwę pod adresem Sojuszu nazwał _ propagandą i dezinformacją _.

Posłuchaj, co szef NATO powiedział na temat aneksji Krymu przez Rosję:

_ Rosja w akcie założycielskim Rady NATO-Rosja zobowiązała się do poszanowania integralności terytorialnej, suwerenności i politycznej niezależności innych państw. Teraz w sposób rażący narusza te zobowiązania _ - napisał Rasmussen na Twitterze.

Podkreślił, że Rosja _ podkopała wszelkie zasady relacji z NATO, więc nie można udawać, że nic się nie stało _. _ Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników _ - dodał.

Władze wojskowe Sojuszu przeanalizują możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej - przekazał we wtorek polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Rasmussen zapowiedział we wtorek zwiększenie liczby ćwiczeń wojskowych na terytorium krajów członkowskich na wschodzie Sojuszu.

Szef NATO wskazał też, że władze wojskowe Sojuszu mają zaproponować _ dodatkowe działania _ służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania. Według oceny dowódcy sił NATO w Europie generała Philipa Breedlove'a Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą siły wystarczające do przeprowadzenia inwazji i potrzebowałaby 3-5 dni na osiągnięcie swoich celów.

Niemiecki polityk zarzuca NATO _ pobrzękiwanie szabelką _

Polityk opozycyjnej partii niemieckiej Zieloni Juergen Trittin skrytykował politykę NATO wobec Rosji w sporze o Ukrainę, a szczególnie propozycję przesunięcia wojska do Polski - podał dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. - _ NATO musi przestać pobrzękiwać szabelką _ - powiedział Trittin. _ - Stałe rozlokowanie oddziałów w Polsce byłoby błędem, ponieważ ten gest solidarności zostałby odebrany jako eskalacja _ - wyjaśnił polityk. Jego zdaniem takie _ zapowiedzi, czy też tylko rozważania, utrudniają znalezienie rozwiązania kryzysu na Krymie _.

Trittin skrytykował sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena za zapowiedź dalszego rozszerzania Sojuszu. Polityk Zielonych określił słowa Rasmussena mianem _ niebezpiecznych dla otoczenia _. _ Kto przyjmuje do Sojuszu kraje z nierozwiązanymi problemami terytorialnymi, ten nie przyczynia się do stabilizacji ich położenia, lecz destabilizuje NATO _ - uważa Trittin. Polityk był _ jedynką _ na liście wyborczej Zielonych w wyborach do Bundestagu we wrześniu zeszłego roku.

Postulat wysłania wojsko lądowych do krajów na wschodniej flance NATO odrzucił też minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. - _ Uważam, że byłoby dobrze, gdybyśmy nie wykorzystywali obecnej sytuacji do dalszego zaostrzania sytuacji _ - powiedział Steinmeier we wtorek w Brukseli, cytowany przez agencję dpa. _ Nie uważam tego (wysłania wojska) w każdym razie za dobry pomysł _ - zaznaczył polityk SPD.

Polska chciałaby wzmocnienia stałej obecności wojskowej NATO w państwach na wschodzie Sojuszu. _ - Władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium _ - powiedział Sikorski we wtorek, przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które było poświęcone konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję. Przedtem w Weimarze szef polskiej dyplomacji powiedział, że _ byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Bazy NATO w Polsce - kosztowne i długotrwałe Wczoraj NATO zdecydowało o wzmocnieniu swojej obecności w krajach Środkowo - Wschodniej Europy. Nie znamy jednak jeszcze szczegółów tego projektu.
Niemcy nie wierzą Rosji, ale nie godzą się... Ewentualne wzmocnienie obecności sojuszu w Europie Wschodniej ma być w przyszłym tygodniu tematem obrad ministrów spraw zagranicznych krajów NATO.
_ Rosja wkroczyła na niebezpieczną ścieżkę _ _ Aneksja Krymu jest nielegalna i bezprawna i sojusznicy NATO jej nie uznają - _ głosi komunikat Rasmussena.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)