Notowania

Przejdź na
nato
29.03.2012 21:08

NATO odpowiedzialne za śmierć libijskich uchodźców?

Rada Europy obarczyła NATO odpowiedzialnością za śmierć 63 uchodźców z Libii. Okręty sojuszu nie udzieliły pomocy znajdującym się w dryfującej łodzi ludziom umierającym z głodu i pragnienia - twierdzą autorzy opublikowanego w czwartek raportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

*Rada Europy obarczyła NATO odpowiedzialnością za śmierć 63 uchodźców z Libii. Okręty sojuszu nie udzieliły pomocy znajdującym się w dryfującej łodzi ludziom umierającym z głodu i pragnienia - twierdzą autorzy opublikowanego w czwartek raportu. *

Dziewięciomiesięczne śledztwo wykazało, że ponton z 72 uchodźcami na pokładzie wypłynął z Libii w kierunku Europy w marcu 2011 r. Po wyczerpaniu się paliwa łódź dryfowała przez dwa tygodnie po Morzu Śródziemnym. Zanim ponton osiągnął ponownie brzeg libijski, większość pasażerów zmarła z głodu i pragnienia. Przeżyło tylko dziewięć osób.

Jak twierdzą autorzy raportu, łódź z uchodźcami wysyłała sygnały alarmowe, jednak nie udzielono jej pomocy, pomimo że na tym obszarze znajdowały się okręty pod dowództwem NATO. _ Okręty pod dowództwem narodowym lub NATO nie wywiązały się z obowiązku przyjścia z pomocą łodzi znajdującej się w niebezpieczeństwie _ - czytamy w liczącym 26 stron dokumencie. _ To porażka NATO i poszczególnych krajów sojuszu uczestniczących w operacji u wybrzeży Libii _ - napisał Tineke Strik, holenderski senator.

Autorzy raportu twierdzą, powołując się na _ wiarygodne źródła _, że dwa okręty uczestniczące w operacji przeciwko libijskiemu dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu znajdowały się w pobliżu łodzi, gdy ta nadawała sygnał alarmowy.

Rada Europy wezwała NATO do udostępnienia zdjęć satelitarnych z obszaru, na którym doszło do tragicznego zdarzenia, aby ustalić, jakie jednostki sojuszu znajdowały się w pobliżu pontonu.

W reakcji na krytykę Sojusz oświadczył, że otrzymał od władz włoskich wiadomość o małej łodzi znajdującej się w niebezpieczeństwie i przekazał ją wszystkim okrętom NATO, zgodnie z przyjętymi procedurami. _ Nie mamy żadnego śladu wskazującego na to, że jakiś samolot bądź okręt widział tę właśnie łódź lub nawiązał z nią kontakt _ - powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu. Dodała, że natowskie samoloty i okręty uczestniczyły przy okazji kontrolowania embarga na broń (dla Kadafiego) w ubiegłym roku w ratowaniu ponad 600 osób i pomagały w dalszych akcjach ratowniczych.

Czytaj więcej o misjach NATO w Money.pl
Kilkadziesiąt osób nie żyje. Przez pomyłkę Amnesty International przywołała przypadki 55 cywilów, w tym 16 dzieci i 14 kobiet, zabitych w atakach w Trypolisie, Zlitanie i Majerze w zachodniej Libii oraz w Syrcie i Bredze na wschodzie.
W tym państwie nie będzie interwencji NATO Od połowy marca w czasie tłumienia demonstracji przeciwko syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi zginęło ponad 3 tys. osób.
Sami sobie nie poradzą. NATO ma zostać Zwolennicy Kaddafiego wciąż są groźni a Narodowa Rada Libijska nie panuje nad bronią znajdującą się na terenie kraju.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz