Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NATO może koordynować akcję w Libii

0
Podziel się

Rasmussen: Priorytetem w działaniach w Libii jest ewakuacja cudzoziemców.

NATO może koordynować akcję w Libii
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bEgxmMkB

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował w Budapeszcie o zwołaniu na popołudnie nadzwyczajnego posiedzenia Rady NATO w celu omówienia sytuacji w Libii.

- _ Zwołałem nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO na dzisiejsze popołudnie, aby omówić szybko zmieniającą się sytuację w tym kraju. Wrócę do Brukseli za kilka godzin _ - powiedział Rasmussen w stolicy Węgier, gdzie przebywa z wizytą.

- _ Zanim to zrobię, spotkam się z ministrami obrony państw Unii Europejskiej i porozmawiam, jak można pragmatycznie pomóc ludziom znajdującym się w potrzebie i ograniczyć skutki wydarzeń w Libii _ - dodał sekretarz generalny NATO.

bEgxmMkD

Rasmussen podkreślił, że priorytetem w działaniach wobec Libii jest ewakuacja przebywających tam cudzoziemców i ewentualna pomoc humanitarna.

- _ Sytuacja w Libii budzi nasze zaniepokojenie. Jest trochę za wcześnie, by mówić o konkretach, lecz wiadomo, że NATO ma potencjał, który może być w takiej sytuacji wykorzystany i Sojusz może koordynować akcje, które ewentualnie zostaną podjęte _ - powiedział.

Od kilkunastu dni trwa w Libii rewolta przeciwko rządzącemu od ponad 40 lat krajem dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu. Libijski przywódca kontroluje stolicę Trypolis, a rebelia rozszerza się na wschodzie kraju.

Zdaniem Komisji Europejskiej, w Libii jest wciąż 5-6 tys. obywateli państw UE.

bEgxmMkJ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t133572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bron;kaddafiego;pochodzi;z;europy,195,0,784067.html) Broń Kaddafiego pochodzi z Europy Największymi europejskimi dostawcami broni do Libii są Włochy i Malta, za nimi uplasowały się Niemcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t128685.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/libia;zada;od;malty;zwrotu;mysliwcow,185,0,784057.html) Libia żąda od Malty zwrotu myśliwców Chodzi o samoloty, którymi uciekli piloci. Libijczycy poprosili o azyl polityczny na Malcie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t132539.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/na;wschodzie;libii;spokoj;po;starciach,217,0,784089.html) Na wschodzie Libii spokój po starciach W Misracie cywile kierują ruchem i sprawdzają, czy przechodnie nie noszą broni.
bEgxmMle
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)