Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Następca Steinbach za dialogiem z Polską

0
Podziel się

Polityk bawarskiej CSU Bernd Fabritius, desygnowany na nowego szefa Związku Wypędzonych (BdV) zapewnił, że związek nie będzie wysuwał roszczeń wobec sąsiadów.

Następca Steinbach za dialogiem z Polską
(Eigenes Werk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bEiubgzV

Polityk bawarskiej CSU Bernd Fabritius, desygnowany na nowego szefa Związku Wypędzonych (BdV), opowiedział się za dialogiem z Polską. Zapewnił, że związek nie będzie wysuwał roszczeń wobec sąsiadów; roszczenia indywidualne pozostają jednak jego zdaniem otwarte.

_ Po mnie można się spodziewać otwartego i pozbawionego uprzedzeń dialogu z krajami Europy Wschodniej, także z polskimi sąsiadami. Patrzę bez uprzedzeń w przyszłość _ - powiedział Fabritius w wywiadzie opublikowanym w czwartkowym wydaniu dziennika _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ BdV - taki, jaki znam i jakim będę kierować w przypadku wyboru na przewodniczącego, nie będzie wysuwał żadnych roszczeń terytorialnych i nie będzie też pielęgnował idei rewanżystowskich _ - powiedział 49-letni polityk bawarskiej CSU.

bEiubgzX

Prezydium BdV zaproponowało Fabritiusa na szefa Związku Wypędzonych po złożonej w niedzielę nieoczekiwanej deklaracji dotychczasowej przewodniczącej Eriki Steinbach, że nie będzie po raz kolejny kandydowała na to stanowisko. Nominację musi zatwierdzić zapowiedziany na listopad zjazd BdV.

Fabritius kieruje ziomkostwem Niemców z Siedmiogrodu. Jest posłem do Bundestagu, gdzie działa w komisjach ds. praw człowieka i UE. Jest też członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Do 18. roku życia mieszkał w komunistycznej Rumunii. Fabritius jest adwokatem i mieszka w Monachium. Dotychczas był w BdV zastępcą Steinbach.

W rozmowie z _ SZ _ Fabritius zastrzegł, że chociaż jego związek _ z pewnością _ nie będzie wysuwał żadnych roszczeń odszkodowawczych, to _ własność jest prawem indywidualnym _. _ Każdy obywatel w UE powinien mieć prawo do realizacji swego prawa do własności. Wspieramy naszych członków (w tych działaniach) _ - zaznaczył przyszły szef BdV.

Państwa, które dokonały nielegalnych wywłaszczeń, powinny jego zdaniem _ dopasować swoje prawo narodowe do norm europejskich _. Za wzór podał ustawę restytucyjną przyjętą przez Rumunię, przewidującą odszkodowania wypłacane przez państwo.

bEiubgAd

Jak zaznaczył, za najważniejsze uważa _ zasadę praw, ludzkie losy i rehabilitację, a nie wartości materialne _.

Steinbach kierowała BdV od 1998 roku. Jej działalność, szczególnie pomysł budowy w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom, oraz jej wypowiedzi, sugerujące współodpowiedzialność Polski za wybuch II wojny światowej, doprowadziły do poważnych zadrażnień w stosunkach z władzami w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel chce ukończenia Centrum Wypędzonych - _ To sporne Centrum jest ważnym miejscem, mającym na celu wzmacnianie poczucia historycznej odpowiedzialności na przyszłość _ - tłumaczy kanclerz Niemiec.
Polska źle traktuje mniejszość niemiecką Chodzi m.in o promowanie języka niemieckiego na obszarach zamieszkanych przez przedstawicieli mniejszości.
bEiubgAy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)