Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nasi biegli zbadają wrak Tu-154? Seremet rozmawiał z Rosjanami

0
Podziel się

Jest zgoda Rosjan na dopuszczenie polskich ekspertów do badania wraku Tu-154.

Nasi biegli zbadają wrak Tu-154? Seremet rozmawiał z Rosjanami
(prezydent.pl/GFDL)
bEifOJCd

Prokurator Generalny Andrzej Seremet rozmawiał telefonicznie z szefem Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem o *dopuszczeniu polskich biegłych do badania wraku Tu-154 w Smoleńsku * **- podał rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk.

Według Martyniuka Bastrykin podtrzymał zgodę Rosjan na dopuszczenie polskich ekspertów do tej czynności. - _ Kwestią otwartą jest termin; wydaje się, że termin wrześniowy jest nierealny _ - dodał Martyniuk. Według RMF biegli mieliby pojechać do Moskwy w drugiej połowie października.

_ - Z rozmowy Seremet dowiedział się ponadto, że Rosja przygotowuje do przekazania Polsce w ramach pomocy prawnej dalsze materiały sekcji zwłok ofiar katastrofy _ - poinformowa Martyniuk.

bEifOJCf

W sierpniu, informując Senat o śledztwie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. katastrofy smoleńskiej, naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski ujawnił, że zwrócono się do strony rosyjskiej o możliwość przebadania we wrześniu przez polskich ekspertów wraku Tu-154M w Smoleńsku.

Jak powiedział, Polska chce, aby z udziałem naszych specjalistów dokonać oględzin wraku oraz urządzeń samolotowych, będących w dyspozycji rosyjskiego komitetu śledczego. _ - Nie było to możliwe przed uzyskaniem raportu komisji Millera oraz ekspertyzy firmy ATM dotyczącej polskiej czarnej skrzynki _ - podkreślił naczelny prokurator wojskowy.

_ - Powołanie zespołu biegłych miało sens dopiero wówczas, gdy prokuratura uzyska w sposób procesowy materiał do badań. Prokuratorzy mają reguły z Kodeksu postępowania karnego, a komisje badania wypadków - inne reguły. Prokuratura nie przespała swego czasu, bo ten czas jest właśnie teraz _ - dodał do tego szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg.

Prokuratura nie wie jeszcze, kiedy będzie możliwe przekazanie do Polski wraku samolotu. Polscy prokuratorzy rozpoczęli już logistyczne przygotowania do przekazania wraku stronie polskiej.

bEifOJCl

- _ Pamiętajmy, że te wielkogabarytowe przedmioty trzeba przewieźć przez kilka granic _ - powiedział Szeląg, nie ujawniając żadnych szczegółów. Powiedział tylko, że zwrócono się z odpowiednimi pismami do polskich władz wojskowych i do strony rosyjskiej, ale - jak dodał - _ byłoby niestosownością, gdyby adresaci pism dowiadywali się o ich treści z innych źródeł _.

Parulski dodał, że ta operacja zaangażuje służby wojskowe, policyjne, graniczne i sanitarne. Przypomniał, że o zwrot wraku prokuratura upomniała się już w pierwszym wniosku o pomoc prawną do Rosji z 10 kwietnia 2010 r., ale strona rosyjska odpowiada, że także potrzebuje wraku - jako dowodu w swoim śledztwie.

Czytaj więcej o konsekwencjach katastrofy smoleńskiej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;wojskowa;stawia;zarzuty;w;sprawie;smolenska,187,0,895163.html) Dowódcy specpułku z zarzutami za Smoleńsk Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerów 36. specpułku lotniczego. C
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t137287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarni;2010;tusk;popelnil;przestepstwo,141,0,893581.html) Oskarżają Tuska z dwóch paragrafów Godząc się na konwencję chicagowską przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej, premier Donald Tusk złamał prawo - uważa Stowarzyszenie Solidarni 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/hypki;trudno;nie;zgodzic;sie;ocena;katastrofy;przedstawiona;przez;rosjan,254,0,885246.html) Polski ekspert przyznaje rację MAK. O Błasiku... Rosjanie mają o wiele większe doświadczenie w kwestii wyjaśniania katastrof lotniczych - uważa sekretarz Krajowej Rady Lotnictwa i wydawca _ Skrzydlatej Polski _ Tomasz Hypki.
bEifOJCG
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)