Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Narodowcy blokują odbudowę tęczy na pl. Zbawiciela

0
Podziel się:

Narodowcy protestują przeciw odbudowie tęczy zniszczonej w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada ubiegłego roku.

Narodowcy blokują odbudowę tęczy na pl. Zbawiciela
(PAP/Rafał Guz)
bEUTfwqd

Kilkudziesięciu aktywistów Ruchu Narodowego okupuje Plac Zbawiciela i blokuje prace renowacyjne przy tęczy autorstwa Julity Wójcik. Na czele zgromadzenia stoi Krzysztof Bosak, który podkreśla, że protest jest legalny. Policja zatrzymała 25 osób, które uniemożliwiały odbudowę instalacji.

Aktualizacja 16:35

Narodowcy protestują przeciw odbudowie tęczy zniszczonej w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada ubiegłego roku.

bEUTfwqf

Około godz. 11 miała rozpocząć się odbudowa spalonej _ Tęczy _ na pl. Zbawiciela. Prace zostały jednak zablokowane przez kilkanaście osób związanych z Ruchem Narodowym (RN).

Jak mówiła Paulina Małyszek z biura prasowego RN, protestujący sprzeciwiają się odbudowie instalacji, gdyż promuje ona homoseksualizm. Dodała, że autorka instalacji Julita Wójcik w swoich wypowiedziach wskazywała, iż _ Tęcza _ ma każdemu kojarzyć się z czymś innym. _ Mówi też, że to symbol tolerancji dla homoseksualistów i na to się nie zgadzamy. Dlatego też protestujemy _ - powiedziała Małyszek.

Jak powiedział komisarz Andrzej Browarek z KSP około godz. 11 policja otrzymała zgłoszenie, że na teren inwestycji weszła grupa kilkudziesięciu osób, które się jej sprzeciwiały. W efekcie interwencji 25 osób zostało przewiezionych do komendy przy ul. Wilczej.

Browarek dodał, że dwie osoby odpowiedzą za naruszenie nietykalności funkcjonariusza, 20 osób zostanie ukaranych mandatami za zagrożenie w ruchu drogowym i zakłócanie porządku.

bEUTfwql

_ Tęcza _ stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga. Według Wójcik _ Tęcza _ _ powstała jako wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów _.

Barwna instalacja została spalona 11 listopada 2013 r. przez środowiska narodowe idące w Marszu Niepodległości. To nie pierwsze podpalenie w historii _ Tęczy _ na pl. Zbawiciela w Warszawie - po poprzednim spaleniu tęcza została naprawiona i powróciła na plac zaledwie kilka dni przed Świętem Niepodległości.

Wartość zniszczonej _ Tęczy _ na pl. Zbawiciela Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
NOP protestuje przeciwko Romom Około stu narodowców zgromadziło się w Zabrzu, mimo braku zgody władz miasta na manifestację.
W Warszawie kolejna demonstracja pod tęczą Rano młodzi ludzie wylali na jezdnie wokół ronda na Placu Zbawiciela w Warszawie kolorową farbę.
Marsz niepodległości. Będzie więcej zatrzymań Policjanci analizują nagrania monitoringu miejskiego, poszukując kolejnych sprawców burd, do jakich doszło podczas stołecznego Marszu Niepodległości.
bEUTfwqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)