Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Narada prezydenta z szefami klubów. Po co?

Jeśli prezydencka propozycja zmian w prawie wyborczym uzyska akceptację parlamentu, to mogłaby obowiązywać już w tegorocznych wyborach parlamentarnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się po południu z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Propozycja zakłada m.in. kadencyjność członków Państwowej Komisji Wyborczej.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział biorą: Rafał Grupiński z PO, Mariusz Błaszczak z PiS, Jan Bury z PSL, Leszek Miller z SLD, Janusz Palikot z Twojego Ruchu oraz Jacek Żalek ze Sprawiedliwej Polski.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński zapowiadał, że projekt zawiera w sobie wnioski, które były zgłaszane po listopadowych wyborach do samorządu przez ugrupowania polityczne, również opozycyjne, instytucje oraz organizacje.

Prezydencka propozycja, oprócz 9-letniej kadencyjności Państwowej Komisji Wyborczej, zakłada m.in. wzmocnienie roli szefa PKW, szczególnie przez skuteczniejszy nadzór na Krajowym Biurem Wyborczym oraz wprowadzenie zasady klasyfikowania głosów nieważnych, tak, by było wiadomo, czy były one puste czy błędnie oznaczone.

Jak deklarował Dziekoński, jeśli prezydencka propozycja zmian w prawie wyborczym uzyska akceptację parlamentu, to mogłaby obowiązywać już w tegorocznych wyborach parlamentarnych, które odbędą się na jesieni. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku wyborów prezydenckich, które zostaną przeprowadzone na wiosnę.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent ogłosi start w wyborach? Padła data Prezydent ma przedstawić decyzję ws. startu w wyborach bliżej ogłoszenia ich terminu przez marszałka Sejmu. Radosław Sikorski ma czas do 6 lutego.
10 ważnych zmian w prawie w tym roku Wyższe płace, ale też większe składki. Ulgi i zmiany w zasadach rozliczania PiT oraz w prawach pracowników i chorych. Zobacz, co nas czeka.
850 mln złotych. Tyle w 2015 roku wydamy na władze Żadna z tych instytucji nie planuje oszczędności - trzy zwiększą budżet, a jedna utrzyma go na tym samym poziomie.
Tagi: zmiany w ordynacji wyborczej, komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz