Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Napięcie w stosunkach Izrael - Turcja. Zmniejszanie personelu dyplomatycznego, odradzanie wyjazdów

0
Podziel się

W związku z protestami przed jednostkami dyplomatycznymi Izrael postanowił zredukować do niezbędnego minimum personel w swoim przedstawicielstwie w tym kraju.

Walki w Strefie Gazy
Walki w Strefie Gazy (Armia Izraelska)
bDZZPrZx

MSZ Izraela zaapelował, aby Izraelczycy ograniczyli wyjazdy do Turcji w związku _ z publicznymi nastrojami _ panującymi w tym kraju, wywołanymi izraelską operacją w Strefie Gazy. W wyniku działań zbrojnych na palestyńskim terytorium zginęło ponad 300 osób.

W ostatnim czasie w Ankarze i Stambule w Turcji doszło do gwałtownych antyizraelskich demonstracji. Do rozruchów pod przedstawicielstwami dyplomatycznymi Izraela doszło w tym samym czasie, gdy rząd turecki, dawniejszy sojusznik Izraela, ogłosił oświadczenie, w którym potępia wkroczenie wojsk izraelskich do Strefy Gazy po rozpoczęciu ofensywy lądowej wojsk izraelskich w Strefie. Nastąpiło to po dziesięciu dniach ataków z powietrza i z morza przeciwko bojownikom Hamasu.

W związku z tym MSZ Izraela zaapelował do obywateli aby _ unikali niepotrzebnych wizyt _ w Turcji. W przypadku konieczności wyjazdu należy unikać miejsc, w których dochodzi do zgromadzeń publicznych i demonstracji. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że działania resortu dyplomacji w Tel Awiwie mogą negatywnie wpłynąć m.in. na komercyjne połączenia lotnicze między Izraelem a Turcją.

bDZZPrZz

W związku z protestami przed jednostkami dyplomatycznymi Izrael postanowił w piątek _ zredukować do niezbędnego minimum _ personel w swoim przedstawicielstwie w Turcji.

Tymczasem źródła palestyńskie poinformowały, że w wyniku izraelskich działań zbrojnych na terytorium Strefy Gazy zginęło ponad 300 osób. W ciągu nocy z piątku na sobotę lotnictwo państwa żydowskiego przeprowadziło kolejne naloty, w których zginęło 12 osób.

Zobacz, jak siły obronne Izraela wkraczają do Strefy Gazy:

Stosunki turecko-izraelskie uległy poważnemu pogorszeniu w związku ze sprawą _ Mavi Marmara _ tureckiego statku o tej nazwie, który płynął w maju 2010 roku na czele międzynarodowej flotylli z pomocą humanitarna dla Strefy Gazy. W toku ataku izraelskich komandosów na ten statek zginęło dziesięciu obywateli tureckich.

W rezultacie zaostrzenia stosunków turecko-izraelskich po tym incydencie Ankara wydaliła w 2011 r. izraelskiego ambasadora. Po tych wydarzeniach izraelski personel dyplomatyczny w Turcji został poważnie zredukowany.

bDZZPrZF
Czytaj więcej w Money.pl
Nie tylko naloty. Izrael atakuje też na lądzie W nocy zginęło blisko 30 osób, w tym 8-osobowa rodzina.
Trwa ofensywa w Strefie Gazy, giną cywile W akcji uczestniczy piechota, bataliony czołgów i lotnictwo. Operacja wydaje się zaskoczeniem, bowiem przez kilka godzin obowiązywał rozejm. Palestyna grozi krwawym odwetem.
USA zaangażuje się w konflikt w Strefie Gazy Palestyńska organizacja wciąż debatuje nad propozycją rozejmu z Izraelem.
bDZZPsaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)