Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
państwo islamskie
08.02.2015 07:32

Naloty na Państwo Islamskie. ZEA wesprą Jordanię

Król Jordanii Abdullah zapowiedział pomszczenie śmierci 26-letniego jordańskiego pilota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jastrow/public domain)

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) wysyłają do Jordanii dywizjon myśliwców F-16, by wesprzeć ją w nalotach na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku w odwecie za zamordowanie jordańskiego pilota - poinformowało w sobotę źródło wojskowe w Ammanie.

ZEA zawiesiły swój udział w kampanii lotniczej przeciwko IS po rozbiciu się w Syrii 24 grudnia jordańskiego myśliwca F-16, którego pilota dżihadyści wzięli do niewoli. Materiał wideo przedstawiający spalenie go żywcem udostępniono w ubiegły wtorek w internecie. Król Jordanii Abdullah zapowiedział pomszczenie tej zbrodni.

Myśliwce ZEA mają się teraz przyłączyć do nalotów podejmowanych z terytorium Jordanii. _ - Jest to wielkie wsparcie i pomoże ono naszym braciom (znad Zatoki Perskiej) skrócić trasy dolotu oraz zintensyfikować uderzenia przeciwko rebeliantom _ - powiedział Reuterowi zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel jordańskich władz wojskowych.

Państwowa agencja Zjednoczonych Emiratów Arabskich WAM poinformowała, że kraj ten skierował dywizjon samolotów F-16 do wsparcia jordańskich sił zbrojnych. Nie uściśliła jednak, czy myśliwce te będą dokonywały uderzeń z terytorium Jordanii.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył w piątek, że ZEA potwierdziły swą przynależność do kierowanej przez Stany Zjednoczone koalicji prowadzącej kampanię powietrzną przeciwko Państwu Islamskiemu i że w najbliższych dniach pojawią się _ pozytywne wiadomości w kwestii lotów _.

Jordańscy eksperci wojskowi twierdzą, że zdolność ich państwa do kontynuowania ataków lotniczych może zostać w najbliższych dniach nadwyrężona ze względu na ograniczony resurs posiadanych 40 samolotów F-16.

Przedstawiciele władz bezpieczeństwa Jordanii powiedzieli w sobotę Reuterowi, że w ciągu trzech dni od czwartku jordańskie siły powietrzne dokonały co najmniej 60 uderzeń na pozycje IS - głównie w Syrii, ale także w Iraku. Wśród zaatakowanych celów były między innymi składy amunicji, obozy szkoleniowe i wieża telekomunikacyjna.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie bombardują pozycje dżihadystów W nalotach na IS w Iraku poza lotnictwem USA biorą udział siły powietrzne Australii, Belgii, Kanady, Danii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Egzekucja 100 zagranicznych bojowników Według członków IS w mieście Ar-Rakka na północy Syrii utworzono żandarmerię wojskową, zajmującą się zagranicznymi bojownikami, którzy próbują zdezerterować.
Zatrzymali jedną z żon przywódcy dżihadystów Kobieta z dzieckiem próbowała podobno przekroczyć granicę, posługując się fałszywym paszportem.
Tagi: państwo islamskie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz