Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nalot USA na Państwo Islamskie. Te państwa arabskie pomogły najbardziej

0
Podziel się:

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że 10 z 16 samolotów, które ostrzelały wczoraj wieczorem pozycje Państwa Islamskiego, było maszynami tych krajów arabskich.

Nalot USA na Państwo Islamskie. Te państwa arabskie pomogły najbardziej
(PAP/EPA)

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, uczestniczące w koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu utworzonej przez USA, odegrały czołową rolę w ostatnich nalotach lotniczych na pozycje IS w Syrii - oświadczył Pentagon.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że 10 z 16 samolotów, które ostrzelały wczoraj wieczorem pozycje Państwa Islamskiego, było maszynami tych krajów arabskich. Zrzuciły one 80 proc. z ogółu użytych materiałów wybuchowych - dodał rzecznik. Jak zastrzegł, samoloty amerykańskie zrzuciły 18 z 23 bomb, ale kraje arabskie użyły potężniejszych pocisków.

Kirby zastrzegł, że jest za wcześnie, by ocenić, że koalicja _ pokonuje _ Państwo Islamskie. Wskazał, że ugrupowanie to nawet po nalotach w Syrii i Iraku dysponuje finansami, ochotnikami i bronią. _ - Wciąż mają w bliskim zasięgu finansowanie, wciąż mają masę ochotników, masę broni i pojazdów i są zdolni do przemieszczania się _ - powiedział rzecznik.

Kirby zapewnił, że armia amerykańska bada doniesienia, jakoby w nalotach w Syrii zginęli cywile. Informacje takie podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, według którego ofiarami mogły być żony i dzieci bojowników. Kirby oświadczył, że nie ma _ wiarygodnych _ doniesień na ten temat. Wskazał, że Stany Zjednoczone nie mają ludzi w terenie w Syrii, stąd też potwierdzenie ewentualnych ofiar cywilnych zajmie pewien czas.

Międzynarodowa koalicja, której przewodzą Stany Zjednoczone i w której skład wchodzi m.in. pięć państw arabskich (prócz ZEA i Arabii Saudyjskiej - Katar, Bahrajn i Jordania), rozpoczęła w tym tygodniu bombardowania pozycji IS w Syrii. Tymczasem USA i Francja atakują z powietrza pozycje Państwa Islamskiego w Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Syryjski dron w Izraelu. Kto go wysłał? Nie wiadomo, czy maszyną sterowali żołnierze prezydenta Baszara al-Asada czy walczący z nimi islamiści.
Nocne ataki w Syrii. USA ostrzelały rafinerie Zyski ze sprzedaży ropy są jednym z głównych źródłem dochodów dżihadystów, który umożliwia im prowadzenie działań bojowych.
Oni również chcą walczyć z Państwem Islamskim Skutecznie odpierali dżihadystów przez ostatnie dwa lata. Starli się nawet z siłami Państwa Islamskiego w północnym Iraku, otwierając bezpieczne przejście dla tysięcy ludzi z mniejszości Jazydów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)