Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nakaz aresztowania serbskiego ministra

0
Podziel się:

Aleksandar Vulin jest oskarżany o to, że wjechał do Kosowa nielegalnie - poinformował dzisiaj rzecznik kosowskiej policji Brahim Sadriu.

Nakaz aresztowania serbskiego ministra
(Prebranac/Dreamstime)

Według Prisztiny Aleksandar Vulin, serbski minister ds. Kosowa, był w zeszłym tygodniu u kosowskich Serbów podczas kampanii przed wyborami lokalnymi, mającymi się odbyć 3 listopada._ - Otrzymaliśmy nakaz aresztowania Vulina i zastosujemy się do niego _ - podkreślił rzecznik kosowskiej policji, nie ujawniając szczegółów.

Vulin jest już z powrotem w Belgradzie. Rzecznik serbskiego rządu odmówił komentarza do kosowskiego nakazu aresztowania. Zbliżające się wybory lokalne w Kosowie, które z serbskiej prowincji stało się w 2008 roku niepodległym państwem, po raz pierwszy mają się odbyć na całym terytorium, czyli także w części północnej zamieszkanej przez Serbów.

50 tysięcy Serbów mieszkających w północnym Kosowie od początku powstania nowego państwa odrzucało zwierzchność władz w Prisztinie, a także kosowskiego systemu prawnego i wymiaru sprawiedliwości. Od końca wojny z lat 1998-1999 żyli oni w prawnej próżni, a zamieszkana przez nich enklawa działała faktycznie jako część państwa serbskiego.

W kwietniu premierzy Serbii Ivica Daczić i Kosowa Hashim Thaci podpisali wynegocjowane pod auspicjami UE porozumienie o normalizacji stosunków obu państw. Porozumienie nie przewiduje formalnego uznania przez Serbię suwerenności Kosowa, ale przede wszystkim reguluje sytuację w północnej części Kosowa.

W lipcu Daczić i Thaci uzgodnili, że uczynią wszystko co w ich mocy, by głosowanie w listopadzie przebiegło w jak najlepszych warunkach.

Czytaj więcej w Money.pl
Daczić wzywa Serbów z Kosowa do głosowania W lipcu premierzy Serbii i Kosowa, Ivica Daczić i Hashim Thaci, uzgodnili, że uczynią wszystko co w ich mocy, by głosowanie w listopadzie przebiegło w jak najlepszych warunkach.
Serbia ostrzega przed wyborami w Kosowie Przeprowadzenie wyborów samorządowych w Kosowie, organizowanych 3 listopada, stanowi jeden z elementów podpisanego w Brukseli pod auspicjami Unii Europejskiej porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną.
To historyczna chwila dla Kosowa i Serbii - _ Niestety widziałam więcej masakr, więcej zabitych mężczyzn i zgwałconych kobiet niż bardzo młoda osoba powinna _ - wspominała minister wojnę z lat 1998-1999.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)