Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Największy w historii Danii skandal wokół "szpiegostwa dziennikarskiego"

0
Podziel się:

Wydawnictwo, do którego należy tygodnik Se og Hor, poinformowało o zwolnieniu trzech pracowników zamieszanych w nielegalne szpiegowanie kilku znanych polityków i członków rodziny królewskiej.

Największy w historii Danii skandal wokół "szpiegostwa dziennikarskiego"
(Kr. B./CC/Flickr)

Aller Media, wydawnictwo, do którego należy tygodnik _ Se og Hor _, poinformowało o zwolnieniu trzech pracowników zamieszanych w _ duński skandal stulecia _, jakim było _ nielegalne szpiegowanie kilku znanych polityków i członków rodziny królewskiej _.

Zwolnieni z pracy, w stosunku do których toczy się sprawa sądowa, to sekretarz redakcji, szef działu księgowości i dziennikarz. Są oskarżeni o to, że od 2008 do 2011 roku kupowali informacje o znanych osobistościach dotyczące ich życia prywatnego.

Ich źródłem był informator, który pracował w firmie Nets kontrolującej pieniężne przekazy elektroniczne. Na podstawie danych dotyczących kart kredytowych i bankomatowych znanych osób uzyskiwał informacje o ich ruchach i miejscach ich pobytu, co umożliwiało ich szpiegowanie.

Dyrektor Aller Media, Pal Thore Krosby, przyznał w komunikacie ogłoszonym po zakończeniu wewnętrznego śledztwa, że w wydawnictwie _ Se og Hor _ (_ Widzieć i słyszeć _) _ przez pewien czas kierownictwo i dziennikarze akceptowali posługiwanie się nielegalnymi metodami zdobywania informacji _.

Krosby napisał w komunikacie, że _ zaskoczyły go rozmiary systematycznej inwigilacji _, jakiej poddawano osoby, którymi interesowało się pismo _ Se og Hor _. Aferę ujawnił w swej książce pewien dziennikarz, który jakiś czas temu pracował w _ Se og Hor _.

Samo wydawnictwo, kilku byłych dziennikarzy _ Se og Hor _ i byłych sekretarzy tego pisma oraz osoba podejrzana o to, że była ich informatorem, są oskarżeni w toczącej się przed duńskim sądem sprawie, która komentowana jest przez media jako największy skandal prasowy w historii Danii. Porównują go do podsłuchów prowadzonych przez nieukazujący się już brytyjski tabloid _ News of the World _.

Skandal spowodował szereg dymisji znanych osób, m.in. dyrektora domu wydawniczego Aller, Pera Ingdala, prezes instytucji finansowej, która kontrolowała kilka wydawnictw, Lindy Nielsen i Henrika Qvortrupa, jednego z najbardziej popularnych komentatorów politycznych, który po wybuchu skandalu odszedł ze stacji telewizyjnej TV2.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajemniczy szpieg z Białorusi w Polsce Obywatel Białorusi stanął przed sądem. Został do sali wprowadzony w sposób uniemożliwiający jakikolwiek kontakt z dziennikarzami.
Metry sześcienne banknotów w domu polityka Ułożone jeden na drugim czerwone banknoty 100-juanowe z wizerunkiem Mao Zedonga utworzyłyby kolumnę 100 metrów wysokości.
Za co usunęli z telewizji wyborczy spot? Chodzi o reklamę, w którym do udziału w wyborach europejskich młodzi ludzie zachęcani byli takimi środkami wyrazu, jak seks grupowy i przemoc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)