Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Największe ćwiczenia służb w Polsce

0
Podziel się:

Granice są teraz stabilne, bezpieczne, ale musimy być przygotowani na bardziej dramatyczne warianty - powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Największe ćwiczenia służb w Polsce
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Pod koniec kwietnia odbędą się w Polsce najliczniejsze od ponad 40 lat ćwiczenia mundurowych. Będzie w nich uczestniczyło ok. 2 tys. funkcjonariuszy, m.in. strażnicy graniczni, policjanci i strażacy - zapowiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

_ Granice są teraz stabilne, bezpieczne, ale musimy być przygotowani na bardziej dramatyczne warianty. Chcemy przetestować pewną wewnętrzną odporność państwa polskiego na sytuacja ekstremalne _ - powiedział minister.

Jak wyjaśnił, w ćwiczeniach weźmie udział prawie 2 tys. funkcjonariuszy ze wszystkich służb mundurowych podległych MSW - m.in. z policji, Straży Granicznej i straży pożarnej. Scenariusz ćwiczeń jest tajemnicą; Sienkiewicz ujawnił jednak, że odbędą się one w centralnej Polsce - na pograniczu województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Zostanie tam wyznaczona sztuczna granica, którą funkcjonariusze będą patrolować, monitorować i ochraniać.

_ Chcemy zobaczyć, jak wygląda w terenie - w takiej sytuacji maksymalnie zbliżonej do realnej - koordynacja, kwestie łączności, a także logistyki. Jak by to wyglądało, gdybyśmy musieli nagle przerzucić duże siły dla ochrony porządku publicznego i polskich granic, czy do obsługi fali uchodźców _ - wyjaśnił Sienkiewicz.

Sprawdzany ma być przepływ informacji między służbami na poszczególnych szczeblach - od podejmowania decyzji po ich wykonanie. Szef MSW podkreślił, że takie ćwiczenia nie były przeprowadzane w Polsce od pierwszej połowy lat 70. _ _

_ W związku z tym jest to trochę historyczny moment. To będzie dość skomplikowane ćwiczenie, które mam nadzieje, pokaże nam nasze potencjalne słabości. Ćwiczenia nie są po to, żeby powiedzieć sobie, że jest świetnie. Wręcz przeciwnie, żeby pokazać co trzeba jeszcze poprawić _ - dodał. Ćwiczenia rozpoczną się 23 kwietnia i mają potrwać do 25 kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach terrorystyczny w Polsce? Jest plan Zawierający ponad 70 stron dokument w tym tygodniu trafił do uzgodnień i konsultacji międzyresortowych, a także społecznych.
Amerykańskie F-16 przylecą do Polski. Razem z nimi 300 żołnierzy To odpowiedź USA na sytuację na Ukrainie - przyznaje amerykański ambasador w Polsce Stephen Mull.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)