Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
03.12.2012 11:43

Największa afera korupcyjna w Polsce?

Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek. Są to m.in. warszawski prokurator, stołeczni adwokaci oraz lekarz - poinformowała łódzka prokuratura apelacyjna.

To kolejni oskarżeni w sprawie dotyczącej korupcji, płatnej protekcji i fałszowania dokumentacji medycznej, na podstawie której sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach osób podejrzanych o popełnienie przestępstw. Wśród nich byli m.in. gangsterzy działający w grupach _ wołomińskiej _ i _ pruszkowskiej _. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert, liczący ponad 360 stron akt oskarżenia w tej sprawie trafi do Sądu Rejonowego w Piasecznie.

Oskarżeni, którzy usłyszeli łącznie 69 zarzutów - poprzez przyjmowanie łapówek, płatną protekcję oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej - pomagały unikać aresztowania podejrzanym oraz osobom, które miały np. trafić do więzienia w odroczeniu wykonania kary.

Według prokuratury przestępstwa popełniane były od grudnia 2002 roku do lutego 2007 roku w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Włocławku, Zielonej Górze Pruszkowie, Rawie Mazowieckiej oraz Konstancinie-Jeziornej.

W sumie przed sądem w Piasecznie stanie 27 osób, w tym m.in.: warszawscy adwokaci Luiza T. i Andrzej P., prokurator Krzysztof W., były adwokat Andrzej W. oraz lekarze: Marek B., Krzysztof J., Jarosław R., Maria Ż-L, Józef P., Andrzej P., Tomasz K., Anna G., Paweł B., Krzysztof J., Wojciech B. i Jolanta B-C.

Jak poinformował Szubert, inną decyzją w tym śledztwie było postanowienie o zawieszeniu postępowania wobec Rudolfa S., ponieważ nie ustalono jego miejsca pobytu. Podejrzany Rudolf S. jest aktualnie poszukiwany w Polsce listem gończym a także wydano w stosunku do niego Europejski Nakaz Aresztowania.

Łódzka PA prowadzi to śledztwo już od 2007 roku. Sprawa dotyczy lat 2000-2007 i obejmuje zasięgiem niemal cały kraj. Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 68 osób; do sądów trafiło już kilkadziesiąt aktów oskarżenia.

Jednym z oskarżonych jest znany producent filmowy Lew R. Oskarżono też m.in. jego syna Marcina R., adwokatów Roberta D. i Luizę T. oraz sześcioro lekarzy. Zarzuca się im m.in. korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej. Grożą im kary do ośmiu lub 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
To była wielka afera lat 90. Decyzja w śledztwie Do połowy października gdańska prokuratura apelacyjna przedłużyła śledztwo ws. byłego ministra skarbu w rządzie AWS Emila Wąsacza.
Amber Gold. Nieprawidłowości przy przetargu? Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na dworek kupiony przez właścicieli Amber Gold.
Groził dziennikarzom. Prokuratura sprawdza Stołeczna prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo o publicznie nawoływanie do popełnienia zbrodni przez autora filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna.
Tagi: prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz