Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najnowszy sondaż poparcia dla partii. Po aferze podsłuchowej Platforma...

0
Podziel się:

Zaskakująca roszada. Jest partia, która przegoniła SLD i pnie się w górę.

Najnowszy sondaż poparcia dla partii. Po aferze podsłuchowej Platforma...
(ADAM STEPIEN/REPORTER)
bESNJKGJ

Afera taśmowa wstrząsnęła sceną polityczną. Aż 51 proc. Polaków uważa, że powinny odbyć się przyśpieszone wybory do Sejmu, 36 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 13 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla _ Wiadomości _TVP1.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość (31 proc). Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska (24 proc.). Trzecią siłą, zgodnie z preferencjami wyborców, jest Kongres Nowej Prawicy (10 proc.) - wynika z sondażu TNS Polska dla _ Wiadomości _ TVP1.

Do parlamentu weszłyby jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej (8 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.). Sondaż przeprowadzono 23 czerwca, już po wybuchu tzw. afery podsłuchowej.

bESNJKGL

Tuż pod wyborczym progiem znalazł się Twój Ruch (4 proc.). Zarówno Polska Razem, jak i Solidarna Polska mają 2 proc. poparcia. 13 proc. ankietowanych nie wie na jaką partię głosować.

PiS w górę, PO w dół

Po kwietniowym spadku notowań poparcie dla PiS Jarosława Kaczyńskiego wzrasta (w maju 28 proc.). Od miesiąca traci natomiast PO Donalda Tuska (poprzednio 28 proc.). SLD Leszka Millera od początku roku balansuje w przedziale 8-12 proc - (w maju 10 proc.).

W ostatnich sześciu miesiącach na granicy progu wyborczego utrzymuje się PSL Janusza Piechocińskiego (w maju 5 proc.). Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego od marca notuje regularny marsz w górę (6 proc. miesiąc temu).

bESNJKGR

Twój Ruch Janusza Palikota od lutego pogorszył notowania i ma problem z przebiciem się ponad próg wyborczy (3 proc. w maju).

Poparcie dla Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina utrzymało się na poziomie 2 proc. i od początku roku oscyluje wokół poziomu 2-3 proc.

Ile mandatów dla partii?

W Sejmie - wg sondażu - politycy PiS otrzymaliby 198 mandatów, PO przypadłoby 151 a Kongresowi Nowej Prawicy - 49. W sejmowych ławach zasiadłoby 41 posłów SLD a z PSL zaledwie 21.

Politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie wykluczają wcześniejszych wyborów.

bESNJKGS

Dzisiaj na antenie TVP Info Jan Bury, przewodniczący klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział: -_ Wiarygodność Sejmu nadwątlona, musimy ją wspólnie odbudować lub odwołać się do wyborców - _mówił Bury.

O przyśpieszonych wyborach mówił także wcześniej Donald Tusk, który stwierdził, że _ mogłyby się odbyć, jeśli nie uda się odblokować wewnętrznej blokady politycznej _.

Badanie zostało przeprowadzone 23 czerwca 2014 roku, po wybuchu afery taśmowej. Próba reprezentatywna objęła 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Wywiad był przeprowadzony telefonicznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera taśmowa to zemsta Marka F.? ABW zatrzymała króla węgla, jednego z najbogatszych Polaków Prokuratura ma już wszystkie pliki z podsłuchanych rozmów.
Koalicjanci postanowili co dalej. Polecą głowy ministrów? Szef PSL nie wyklucza powołania nowego rządu. - _ Akcja trwa, trzeba zacisnąć zęby _ - komentuje Grzegorz Schetyna.
bESNJKHm
wybory
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)