Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nagroda Yad Vashem dla Araba. Jego rodzina nie chce odznaczenia

0
Podziel się:

Mohamed Helmy podczas II wojny światowej ukrywał Żydów. We wrześniu pośmiertnie otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Jego rodzina jednak nie przyjmuje nagrody instytutu Yad Vashem.

Nagroda Yad Vashem dla Araba. Jego rodzina nie chce odznaczenia
(PAP/EPA)
bESIGuVx

Członkini rodziny pierwszego Araba uhonorowanego oficjalnie przez Izrael za ratowanie Żydów w trakcie Holokaustu oświadczyła, że jego najbliżsi nie są tym zainteresowani - poinformowała wczoraj agencja Associated Press.

Izraelski instytut Yad Vashem nadał we wrześniu pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata egipskiemu lekarzowi Mohamedowi Helmy'emu, który mieszkał w Berlinie i podczas II wojny światowej ukrywał tam kilku Żydów.

_ Gdyby jakikolwiek inny kraj zaproponował uhonorowanie Helmy'ego, bylibyśmy szczęśliwi z tego powodu _ - powiedziała żona jego ciotecznego wnuka Merwat Hasan, udzielając w tym tygodniu wywiadu agencji AP w swym domu w Kairze.

bESIGuVz

Yad Vashem skrytykował postawę rodziny. _ Ubolewamy, że sentymenty polityczne wydają się przeważać nad aspektem ludzkim i mamy nadzieję, że pewnego dnia się to zmieni _ - głosi opublikowane w niedzielę pisemne oświadczenie instytutu.

66-letnia Hasan wyjaśniła, że rodzina nie jest zainteresowana odznaczeniem, gdyż stosunki między Egiptem i Izraelem pozostają wrogie mimo zawartego ponad 30 lat temu układu pokojowego. _ Szanuję judaizm jako religię i szanuję Żydów. Islam uznaje judaizm za religię Bożą _ - dodała.

Według Hasan _ Helmy nie wybierał dla ratowania określonej narodowości, rasy czy religii. Przyjmował pacjentów niezależnie od tego kim byli _.

Helmy urodził się w 1901 roku w Chartumie, w Sudanie, jako syn Egipcjanina i Niemki. W 1922 roku udał sie na studia medyczne do Berlina gdzie pozostał na stałe praktykując jako urolog. Zmarł w 1982 roku. Ze swą także nieżyjącą już niemiecką żoną Emmi nie miał dzieci, ale Yad Vashem odszukał jego krewnych, by móc im wręczyć odznaczenie.

bESIGuVF
Czytaj więcej w Money.pl
Polski film nagrodzony na festiwalu za granicą Najnowszy film w reż. Władysława Pasikowskiego o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas II wojny światowej zamordowali grupę Żydów - otrzymał prestiżową izraelską nagrodę.
Dziś ważna rocznica dla narodu Żydowskiego To najwcześniejsza ustalona data deportacji Żydów do Auschwitz w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.
Niemcy wypłacą pieniądze dla 80 tys. Żydów Porozumienie przewiduje po raz pierwszy jednorazową zapomogę w wysokości 2 556 euro dla około 80 tys. Żydów, którzy przetrwali nazistowską okupację na terenie Europy Wschodniej.
bESIGuWa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)