Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na zastosowanie środków przymusu bezpośredniego będzie można złożyć zażalenie?

0
Podziel się:

Biuro legislacyjne Senatu uzasadniało, że podobny zapis obowiązuje już w przypadku straży miejskich i gminnych.

Na zastosowanie środków przymusu bezpośredniego będzie można złożyć zażalenie?
(East News)

Możliwość zażalenia do prokuratury na użycie środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej chce wprowadzić senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk opowiadał się przeciw takiemu zapisowi.

Komisja opowiedziała się za taką poprawką do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Jej treść przygotowało senackie biuro legislacyjne. W głosowaniu poprawka uzyskała większość w komisji - trzech senatorów było za, dwóch przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Wczoraj inna senacka komisja - samorządu terytorialnego i administracji państwowej - nie poparła takiej poprawki proponowanej przez biuro legislacyjne.

Stachańczyk przekonywał, że wprowadzenie takiego unormowania sparaliżuje prace policji i prokuratury, np. gdy po każdym meczu niesympatyzujących ze sobą drużyn pseudokibice będą składali zażalenia na podstawie proponowanego przepisu. Przypomniał, że w razie niezgodnego z ustawą zastosowania środków przymusu, czy broni istnieje już możliwość złożenia zawiadomienia do prokuratury.

Biuro legislacyjne Senatu uzasadniało, że zapis o możliwości zażalenia na zastosowanie środków przymusu obowiązuje już w przypadku straży miejskich i gminnych. Senatorowie chcą też wprowadzić kilkanaście poprawek redakcyjnych i legislacyjnych do ustawy.

Przyjęta przez Sejm w połowie kwietnia ustawa ujednolica zasady używania i wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez różne formacje. Określa m.in. jakie konkretnie środki, np. pałki i kajdanki, przysługują funkcjonariuszom każdej z ponad 20 formacji oraz kiedy i na jakich zasadach mogą być użyte.

Zgodnie z nową ustawą BOR i ABW nie będą mogły już używać kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Możliwość używania paralizatorów ustawa odbiera Służbie Więziennej, a inspekcji transportu drogowego - prawo do używania kolczatek, kajdanek na nogi oraz pojazdów służbowych (w roli środków przymusu bezpośredniego, np. do blokowania drogi). Z kolei m.in. ABW, BOR oraz straże - ochrony kolei, marszałkowska, leśna i łowiecka - zyskają prawo do używania paralizatorów, a sama ABW - także psów służbowych.

Ustawa zobowiązuje do oddania strzału ostrzegawczego przed użyciem broni palnej. Zakazuje też użycia broni palnej przez oddziały zwarte jakiejkolwiek formacji - obecne przepisy zezwalają oddziałom policji strzelać na rozkaz dowódcy. Wobec kobiet w widocznej ciąży, nieletnich do 13 lat oraz osób niepełnosprawnych ruchowo będzie można używać jedynie chwytów obezwładniających.

Do tej pory regulowały to rozporządzenia dotyczące poszczególnych służb, jednak w maju 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że tego rodzaju przepisy muszą znaleźć się w akcie prawnym wyższej rangi - ustawie. Dotychczasowe regulacje stracą moc 5 czerwca 2013 r. i wtedy miałaby wejść w życie nowa ustawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukradli biżuterię za kilkaset tysięcy. Ale wpadli Łupem sprawców padł towar o wartości kilkuset tysięcy złotych. Grozi im do 12 lat więzienia.
Straż miejska nie może karać służb specjalnych Nie od dziś wiadomo, że są równi i równiejsi. Taka sytuacja ma miejsce również na drogach, gdzie jak...
Policja nie przejmuje się drobnymi kradzieżami Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o skuteczniejsze ściganie kradzieży towarów w sklepach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)