Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na wschodzie Ukrainy nie ustają walki sił rządowych z rebeliantami

0
Podziel się:

Poinformował o tym prezydent Petro Poroszenko po rozmowach z Angelą Merkel, która odwiedza dzisiaj Ukrainę. Podczas spotkania padły ważne słowa. Jak kanclerz Niemiec chce rozwiązać konflikt na wschodzie?

Na wschodzie Ukrainy nie ustają walki sił rządowych z rebeliantami
(PAP/EPA)

2/7

fot: PAP/EPA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybyła do Kijowa z symboliczną wizytą w czasie, gdy ukraińskie siły rządowe walczą na wschodzie kraju z prorosyjskimi separatystami. Dwóch cywilów zginęło dziś w wyniku ostrzału artyleryjskiego w centrum opanowanego przez prorosyjskich separatystów Doniecka. 10 kilometrów dalej użyli także ciężkich systemów rakietowych Huragan.

[Aktualizacja: 15:15]

Prezydent Ukrainy i kanclerz Niemiec uzgodnili stanowiska, z jakim pojadą we wtorek do Mińska na negocjacje unijno-ukraińsko-rosyjskie. Petro Poroszenko rozmawiał z Angelą Merkel w Kijowie na trzy dni przed kluczowym spotkaniem w stolicy Białorusi.

Ukraiński prezydent potwierdził, że Kijów będzie współpracował z Europą, by zaprowadzić pokój we wschodniej części kraju. Zastrzegł jednak, że ceną nie może być suwerenność, integralność terytorialna i niepodlegość Ukrainy.

Z kolei Angela Merkel wyraziła nadzieję, że spotkanie w Mińsku przyczyni się do budowania pokoju pomiędzy Ukrainą i Rosją. Dodała, że aby tak się stało, potrzebna jest lepsza kontrola granicy pomiędzy obydwoma krajami. Nie wykluczyła przy tym, że jeśli zajdzie taka potrzeba, przyjdzie czas na kolejne sankcje wobec Moskwy. Niemiecka kanclerz zapewniła też, że nic nie zmieniło się w kwestii oceny bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję.

Merkel poinformowała też, że rzad Niemiec przeznaczył 500 milionów euro na odbudowę infrastruktury w zniszczonym działaniami wojennymi Donbasie.

Zdaniem obserwatorów, jadąc do Kijowa Merkel - świadoma rosnącej roli Niemiec w świecie - udziela Ukrainie politycznego poparcia w konflikcie z Rosją i sygnalizuje partnerom z Europy Środkowej i Wschodniej, że Berlin nie będzie się dogadywał z Władimirem Putinem za ich plecami.

To pierwsza podróż Merkel na Ukrainę od wybuchu kryzysu w tym kraju, zapoczątkowanego ulicznymi protestami prozachodnich sił przeciwko odmowie podpisania przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską pod koniec 2013 roku.

Śmierć cywili

Ciała cywilów, przykryte zakrwawionymi prześcieradłami, leżały na ulicy w centrum miasta. Według AFP w centrum Doniecka około godz. 5 czasu polskiego słychać było silne eksplozje.

Francuska agencja relacjonuje, że skutki ostrzału są widoczne m.in. na fasadach domów i sklepów oraz dodaje, że niektórzy mieszkańcy rano zbierali z ulicy kawałki szkła.

Około 10 km na wschód od Ługańska, w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, terroryści użyli ciężkich systemów rakietowych Huragan, których jeszcze tydzień temu prawdopodobnie nie mieli.

Jak podała agencja UNIAN - powołując się na eksperta wojskowego Dmytro Tymczuka - ciężkie walki toczone są w rejonie miasta, głównie wokół Stanicy Ługańskiej. Tam terroryści "zebrali wielu ludzi i dużo sprzętu wojskowego"

Merkel wspiera władzę w Kijowie

Dla ukraińskich władz to przede wszystkim wyraz wsparcia dla prowadzonej przez nie polityki. Angela Merkel spotka się z prezydentem, premierem, a także merami trzech miast: Lwowa, Kijowa i Doniecka oraz przedstawicielami krymskich Tatarów.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin liczy na to, że Niemcy zaproponują Ukrainie konkretną pomoc finansową. Zwraca też uwagę, że wizyta odbywa się w przeddzień obchodzonego jutro Dnia Niepodległości i ma oprócz praktycznego także symboliczne znaczenie.

Będzie ona wyrazem poparcia dla Kijowa ze strony osobiście kanclerz Angeli Merkel, samych Niemiec, jako kluczowego kraju Unii Europejskiej i samej Wspólnoty.

Angela Merkel ma też rozmawiać o możliwościach zawieszenia broni na Wschodzie Ukrainy i ewentualnym rozpoczęciu później rozmów pokojowych.

26 sierpnia w Mińsku mają spotkać się przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej. Tematem ich spotkań, oprócz współpracy gospodarczej po podpisaniu przez Kijów umowy stowarzyszeniowej z Brukselą, ma być także konflikt wojenny na Wschodzie.

Kolejna prowokacja Rosji

Amerykański prezydent Barak Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali przez telefon na temat kryzysu na Ukrainie. Przywódcy obu krajów są zaniepokojeni napiętą sytuacją na wschodzie tego kraju Barak Obama i Angela Merkel uznali wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę bez zgody Kijowa za naruszenie ukraińskiej suwerenności i kolejną prowokacje Moskwy.

Zdaniem obu przywódców, działania Rosji zaostrzają sytuację. Zarówno konwój, jak i stacjonowanie rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy, a także ostrzeliwanie Ukrainy z terytorium Rosji potęgują zagrożenie.

Zarówno Obama jak i Merkel opowiedzieli się za natychmiastowym zawieszeniem broni i za zamknięciem i monitorowaniem ukraińsko-rosyjskiej granicy. Wbrew obawom ukraińskich władz, nie doszło do prowokacji, konwój nie został zaatakowany, cały czas przemieszczał się przez terytorium zdobyte przez prorosyjskich separatystów.

Zobacz, jak biały konwój przekraczały granice Ukrainy:

Tymczasem pierwsze ciężarówki z białego konwoju opuszczają Ukrainę. Według ukraińskich mediów, większość pomocy trafiła do samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Tylko część ma być przewieziona do Doniecka.

- _ Konwój humanitarny wrócił na terytorium Rosji po pozostawieniu ładunku w Ługańsku. Pierwsze pojazdy już przekroczyły przejście Donieck-Izwaryne _ - powiedział agencji Interfax rzecznik oddziału Służby Granicznej FSB Nikołaj Sinicyn. Przejście Donieck-Izwaryne kontrolowane jest przez prorosyjskich separatystów.

Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/252/m308732.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;w;doniecku;trwaja;walki,60,0,1547324.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) *W Doniecku trwają walki. Strzały na dworcu Świadkowie mówią o jednej osobie zabitej. Moskwa apeluje do Ukrainy o _ powstrzymanie operacji przeciw własnemu narodowi _. [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m317092.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;kijow;przekonuje;ze;rosja;dostarcza;bron;separatystom;moskwa;odpowiada,210,0,1600978.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kijów ostro: Rosjanie wciąż dostarczają broń Rada Bezpieczeństwa Ukrainy informowała, że granicę przekroczyły trzy systemy rakietowe. [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m316832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konwoj;trojanski;coraz;blizej;ukrainy;prowokacja;cynicznego;agresora,225,0,1598689.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Żaden putinowski konwój nie wjedzie na Ukrainę _. Rosjanie chcą dotrzeć do Donbasu? Z informacji rosyjskich mediów wynika, że kolumna zmieniła trasę. [ (
http://static1.money.pl/i/h/210/m316370.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spod;moskwy;wyruszyl;konwoj;pomocy;humanitarnej;dla;ukrainy;kuczma,223,0,1597919.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Konwój pomocy humanitarnej dla Ukrainy już w drodze W skład kolumny, która wyruszyła z Moskwy, wchodzi 280 ciężarówek. Wiozą one 2 tysiące ton ładunku.
*

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)