Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na listę dłużników bez wyroku sądu?

0
Podziel się:

Sąsiad nie spłacił długu lub sklep nie oddał pieniędzy za towar? Wkrótce nierzetelnych dłużników będzie można wpisać na czarną listę. I to bez wyroku sądu.

Na listę dłużników bez wyroku sądu?
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

O szczegółach pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Jak czytamy w gazecie, osoby fizyczne będą mogły przekazywać do biur informacji gospodarczej (BIG) dane o nierzetelnych dłużnikach: zarówno osobach prywatnych, jak i przedsiębiorcach. I to bez potwierdzania wierzytelności tytułem wykonawczym, czyli na przykład wyrokiem sądu z klauzulą wykonalności.

Wprowadzenie takiej zmiany przewiduje projekt założeń nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji i wymianie danych gospodarczych, jaki przygotowało Ministerstwo Gospodarki.
Tymczasem - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _ - same BIG-i podchodzą do zmian sceptycznie. Ich przedstawiciele zauważają, że istnieje ryzyko, iż w efekcie do rejestrów mogą trafić sprawy dotyczące nieistniejących zobowiązań, co będzie miało wpływ na wiarygodność systemu.

Za podanie nieprawdziwych informacji grozić będzie jednak grzywna do 30 tysięcy złotych. Ponadto osoba zgłaszająca będzie musiała zawrzeć z biurem pisemną umowę, wnieść stosowne opłaty na jego rzecz oraz odpowiednio udokumentować istnienie zobowiązania.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny wyrok NSA w sprawie poręczeń Problem dotyczył sytuacji, gdy majątek został znaleziony, ale nie wystarczyłby na pokrycie kosztów komorniczych. Chodziło o uściślenie, kto ma zapłacić komornikowi - wierzyciel, czy dłużnik.
Pozew zbiorowy przeciwko rządowi w sprawie OFE Osoby, które przyłączyły się do pozwu twierdzą, że zmiany doprowadziły do ich wywłaszczenia. Przewrócą reformę?
Wyborcze protesty zasadne. Co z wynikiem? Sąd Najwyższy rozpoznał 10 z 59 protestów przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego. Sędziowie uznali, że trzy były uzasadnione.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)