Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na Białorusi będą konfiskować auta za jazdę po pijanemu

0
Podziel się:

Nowe prawo będzie dotyczyć nie tylko Białorusinów, ale też obywateli innych państw.

Na Białorusi będą konfiskować auta za jazdę po pijanemu
(gudmd.haralds/Flickr)
bECglVEB

Ustawa przewidująca konfiskatę samochodu w razie jazdy po pijanemu po raz drugi w ciągu roku wejdzie na Białorusi w życie 24 października - poinformował przedstawiciel prokuratury generalnej Uładzimir Turko.

_ - Ustawa wejdzie w życie o północy z 23 na 24 października - _ oznajmił Turko. Wcześniej prokurator generalny Alaksandr Kaniuk informował, że ustawa będzie dotyczyć nie tylko Białorusinów, ale też obywateli innych państw.

Ustawa ma na celu zaostrzenie odpowiedzialności za kierowanie pojazdem w stanie upojenia alkoholowego, pod wpływem narkotyków, środków psychotropowych lub innych substancji odurzających. Przewiduje ona m.in. zwiększenie grzywny oraz zaostrzenie odpowiedzialności karnej za jazdę po pijanemu, przekazanie kierowania pojazdem osobie będącej w takim stanie lub odmowę poddania się badaniu alkomatem.

bECglVED

Przy tym pojazd, kierowany przez osobę, która popełniła takie wykroczenie po raz drugi w ciągu roku, podlega konfiskacie. Wyjątkiem będą jedynie pojazdy użytkowane wbrew woli właściciela albo przejęte w wyniku działań niezgodnych z prawem, np. kradzieży.

Ustawa została 19 czerwca przyjęta przez niższą izbę parlamentu, Izbę Reprezentantów, a 28 czerwca przez wyższą izbę, Izbę Reprezentantów, następnie 12 lipca podpisał ja prezydent.

Według danych białoruskiego MSW co roku na Białorusi jest zatrzymywanych za jazdę w stanie nietrzeźwym 50-55 tys. kierowców. Liczba osób sądzonych rocznie za kierowanie pojazdem po pijanemu więcej niż raz w ciągu roku wynosiła w ostatnich latach około 4,5 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Afrykański pomór. Polska prosi o pomoc Na przejściach granicznych zainstalowano specjalne maty dezynfekujące. Eksperci ostrzegają przed katastrofą.
Urzędnicy boją się podejmować decyzje Urzędnicy boją się podejmować decyzje o sprzedaży majątku państwowego - pisze w najnowszym wydaniu tygodnika Biełorusy i Rynok ekspert Tacciana Manionak.
Chińczycy będą montować auta na Białorusi Samochody osobowe ma montować spółka chińskiego koncernu Zhejiang Geely Holding Group z białoruskim BiełAZem.
bECglVFe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)