Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Muzułmanie z Europy podejrzani o współpracę z walczącymi islamistami

0
Podziel się:

Austria ma około 8,5 miliona mieszkańców. W kraju mieszka około pół miliona muzułmanów.

Muzułmanie z Europy podejrzani o współpracę z walczącymi islamistami
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Władze austriackie podejrzewają około 130 osób zamieszkałych w tym kraju o ścisłe powiązania z zagranicznymi ugrupowaniami walczących islamistów. Liczba takich osób w ostatnich latach znacznie wzrosła.

Dyrektor do spraw bezpieczeństwa publicznego w austriackim MSW Konrad Kogler powiedział w piątek na konferencji prasowej w Wiedniu, że ta grupa 130 osób składa się z _ ludzi czynnie uczestniczących w walce lub takich, które powróciły już do Austrii, ale obie te grupy są przedmiotem naszego zainteresowania _.

Ludzie z tej grupy to w dwóch trzecich osoby, które już wróciły do Austrii, a jedna trzecia uczestniczy w walkach lub właśnie się tam udaje - wyjaśnił Kogler.

Czterdzieści osób z omawianej grupy to obywatele austriaccy. Pozostali przybyli gównie z Rosji, Bałkanów i Turcji.

Temat pojawił się w austriackich mediach po aresztowaniu przez policję tego neutralnego kraju dziewięciu osób, co do których prokuratura powzięła podejrzenie, że przygotowują się do wyjazdu do Syrii, aby wziąć tam udział w toczącej się wojnie domowej.

Kogler nie potwierdził przypuszczeń dziennikarzy, że zatrzymani to Czeczeńcy, ale powiedział, że wielu z nich to rosyjscy obywatele. Cała dziewiątka przebywa w areszcie śledczym.

Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner oświadczyła, że w Austrii obserwuje się wzrost poparcia dla radykalnych islamistów. Wezwała Europę do współpracy w badaniu tego zjawiska.

_ - Musimy w całej Europie zewrzeć szeregi do walki z terroryzmem i dżihadyzmem _ - powiedziała szefowa resortu spraw wewnętrznych, wzywając jednocześnie policję do zastosowania zasady _ zero tolerancji _ wobec tego zjawiska.

Austria ma około 8,5 miliona mieszkańców. W kraju mieszka około pół miliona muzułmanów.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy walczą z islamizacją...przedszkoli Specjalne środki mają zapobiec wychowywaniu dzieci w ideologii niezgodnej ze świeckim etosem oświaty i zasadami życia na Wyspach Brytyjskich.
Dwie Hiszpanki chciały dołączyć do Al-kaidy To pierwszy w Hiszpanii przypadek zatrzymania kobiet, które chciały dołączyć do dżihadystów.
Zastrzelona za odmowę islamskiego okrycia Według krewnych kobieta została postrzelona dwa razy i zmarła na miejscu. Pozostawiła męża i dzieci.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)