Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
muzułmanie
29.06.2014 19:06

Muzułmanie w Polsce. Atak wandali na najstarszy meczet

Nieznani sprawcy zdewastowali meczet i mizar w Kruszynianach na Podlasiu. To jedno z centrów polskich wyznawców islamu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Artur Reszko)

Obraźliwe napisy i rysunki na meczecie i kilkadziesiąt zniszczonych nagrobków. Nieznani sprawcy zdewastowali meczet i mizar w Kruszynianach na Podlasiu. To jedno z centrów polskich wyznawców islamu.

Do zdarzenia doszło minionej nocy, a wczoraj rozpoczął się miesiąc postu-Ramadan - mówi Bronisław Talkowski, przewodniczący zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach. Jak poinformował, na meczecie znalazł się wulgarny napis, a także wizerunek świni. Sprawcy namalowali również krzyż, podobnie jak robiono to Tatarom krymskim, oraz symbol Polski Walczącej.

Na miejscowym cmentarzu wandale zdewastowali ponad 30 miejsc pochówku.
Na miejsce przybył między innymi wojewoda podlaski Maciej Żywno. Jak mówił, minister administracji Rafał Trzaskowski obiecał mu wsparcie dla gminy muzułmańskiej w Kruszynianach.

Niewykluczony jest też powrót do pomysłu oświetlenia meczetu i monitoringu obiektu. Rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski mówi o _ godnym potępienia akcie wandalizmu _. Funkcjonariusze kwestię znalezienia sprawców wybryku traktują priorytetowo. Prowadzą postępowanie w sprawie zbezczeszczenia miejsca pochówku oraz znieważenia na tle religijnym. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad miliard osób zrezygnuje z jedzenia 1,2 miliarda osób rozpoczyna w ciągu najbliższych godzin obchody świętego miesiąca.
Chrześcijańskie milicje zabijają muzułmanów W Republice Środkowoafrykańskiej 17 muzułmanów zginęło w ataku na ich obóz niedaleko Bambari w środkowej części kraju.
Tagi: muzułmanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz