Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mubarak znów przed sądem. Rusza proces

0
Podziel się:

Obalony prezydent Egiptu Hosni Mubarak po raz drugi staje dzisiaj przed sądem. W Kairze rozpoczyna się ponowny proces 84-letniego byłego przywódcy.

Mubarak znów przed sądem. Rusza proces
(primeministergr/CC/Flickr)
bEDcRKSt

Obalony prezydent Egiptu Hosni Mubarak po raz drugi staje dzisiaj przed sądem. W Kairze rozpoczyna się ponowny proces 84-letniego byłego przywódcy. Jest on oskarżony o współodpowiedzialność za śmierć około 900 uczestników pokojowych demonstracji.

Rewolucja sprzed dwóch lat nie tylko obaliła Hosniego Mubaraka, ale także zaprowadziła go przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. W czerwcu ubiegłego roku sąd skazał go na dożywocie, bo udowodniono, że Mubarak jest winny śmierci setek osób na placu Tahrir w Kairze i w innych miejscach przez które przetaczały się protesty.

Jednak pół roku później, sąd uznał apelację Mubaraka i zdecydował, że proces musi rozpocząć się od nowa. _ - Sąd nakazał rewizję wyroku i został bardzo dobrze przyjęty przez wielu Egipcjan. Oni chcą bowiem dla Mubaraka kary śmierci a nie dożywocia _ - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

bEDcRKSv

Również od nowa ma rozpocząć się proces byłego ministra spraw wewnętrznych Egiptu Habiba al-Adli, także oskarżonego o brutalne pacyfikowanie protestów. Dwaj synowie Mubaraka Gamal i Alaa, również czekają na powtórkę procesów, tyle, że z oskarżenia o korupcję. Powodem rewizji wszystkich tych wyroków są nieścisłości, niedbalstwo sądów i zbyt słabe dowody przedstawione przez prokuraturę.

Hosni Mubarak rządził Egiptem przez niemal 30 lat. Jego obalenie było jednym z najważniejszych momentów tzw. _ arabskie wiosny _ czyli rewolucji przechodzących przez kraje muzułmańskie. Obecnie w Egipcie rządzą islamiści z Bractwa Muzułmańskiego, ale kraj jest wstrząsany nieustającymi kryzysami politycznymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Mubarak i wspólnicy znów staną przed sądem Egipski sąd apelacyjny wyznaczył rozpoczęcie ponownego procesu byłego prezydenta.
Mubarak skazany na dożywocie. Potem trafił do szpitala Po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego synów dyktatora na sali sądowej wybuchła awantura.
Mubarak skazany na dożywocie. Bójka w sądzie Sąd uznał, że były prezydent Egiptu ponosi część winy za śmierć 850 demonstrantów.
bEDcRKSW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)