Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSWiA już formalnie podzielone na MSW i MAiC

0
Podziel się:

MSWiA zostało już formalnie podzielone na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC).

MSWiA już formalnie podzielone na MSW i MAiC
(Agnieszka K. Jurek/East News)

MSWiA zostało już formalnie podzielone na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC). Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu działania obu resortów.

W praktyce, w dalszym ciągu, wszystkie sprawy można załatwiać w dotychczasowej siedzibie MSWiA oraz jednostkach podległych temu resortowi. Nie wiadomo, czy po podziale nowe resorty będą znajdowały się w jednym miejscu. Nadal działa także strona internetowa (www.mswia.gov.pl) gdzie można znaleźć szczegółowe informacje. Witryn nowych resortów jeszcze nie ma.

Zgodnie z podpisanym przez premiera Donalda Tuska rozporządzeniem szef MSW Jacek Cichocki kieruje _ sprawami wewnętrznymi _. Organy mu podległe lub przez niego nadzorowane to: Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Obrona Cywilna Kraju, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Z kolei - zgodnie z drugim rozporządzeniem - szefowi MAiC Michałowi Boniemu podlegają następujące działy: administracja publiczna, informatyzacja, łączność, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne. Boni nadzoruje również Głównego Geodetę Kraju oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W piątek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że jednymi z pierwszych zagadnień, którymi będzie chciał się zająć, jest podział MSWiA.

_ - Powstaną dwa resorty. Formalnie to będzie proste, dużo trudniej będzie to zrobić w praktyce, bo trzeba będzie podzielić resort, który funkcjonował w jednej całości przez wiele lat. To jest kwestia podziału również funkcjonalnych departamentów, także to będzie trochę trwało _ - mówił szef MSW, który ma też nadzorować służby specjalne.

_ - Z panem ministrem Bonim doskonale się rozumiemy i myślę, że uda nam się w ramach wzajemnej współpracy wypracować to tak, żeby nie ucierpiały na tym żadne ze spraw, które są ważne w obu częściach tego resortu _ - zapewnił Cichocki.

Boni mówił, że będzie się zajmował m.in. włączeniem księży do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, skutkami powodzi, zarządzaniem kryzysowym, ale _ niezwiązanym z przyrodą _. Jak poinformował, podlegać mu też będzie telekomunikacja, a także administracja rządowa i terenowa.

_ Kalosze i później pomaganie ludziom to będzie wszystko u mnie. Drogi lokalne, program "schetynówek", to jest u mnie; wyznania, mniejszości narodowe, Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu _ - wyliczał Boni. Także skutki powodzi będą podlegały pod Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

W piątek Cichocki i Boni po objęciu tek ministrów przyjechali do MSWiA, gdzie spotkali się z ustępującym ministrem Jerzym Millerem, a także z dyrektorami departamentów oraz szefami służb podległych MSWiA.

Czytaj więcej o formowaniu rządu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;chce;resortu;pracy;dla;boniego,25,0,963097.html) Nowe przecieki z formowania rządu. Boni... Sławomir Nowak miał dostać propozycję pokierowania resortem infrastruktury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t159430.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;rzadzie;tusk;zapowiada;rewolucje,95,0,928095.html) Zmiany w rządzie. Tusk zapowiada rewolucję Nowe ministerstwo cyfryzacji, podział MSWiA i wspólnie zarządzane energetyka i środowisko - premier mówi, co zrobi gdy...
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)