Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
paszport
18.06.2013 13:23

MSW zachęca do wyrabiania paszportu przed wakacjami

Już ponad 10 tys. osób skorzystało z możliwości złożenia wniosku o wydanie paszportu w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. MSW przypomina przed wakacjami, że wyrobienie paszportu może potrwać nawet miesiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Już ponad 10 tys. osób skorzystało z możliwości złożenia wniosku o wydanie paszportu w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Ministerstwo przypomina, że wyrobienie paszportu może potrwać nawet miesiąc.

_ Co roku w okresie wakacyjnym wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Nie warto czekać do wakacji ze złożeniem wniosku _ - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Przypomniała, że zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 stycznia, wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. _ Jak dotąd z tej możliwości skorzystało ponad 10 tysięcy osób _ - powiedziała Woźniak.

Wcześniej wniosek o ten dokument należało składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian. Za wydanie paszportu zapłacimy 140 zł, a za wydanie paszportu tymczasowego - 30 zł.

Ze statystyk z ostatnich pięciu lat wynika, że najwięcej dokumentów paszportowych wydaje się w maju oraz w lipcu. Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku. Na przykład w lipcu 2012 r. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW wyrobiło prawie 191 tys. paszportów, w maju 2012 r. prawie 168 tys., natomiast w grudniu 2012 już tylko 53,5 tys.

Zgodnie z nowymi przepisami paszport tymczasowy mogą otrzymywać osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd będzie zapobiegał inwigilacji w sieci" Szef MSW uważa, że amerykański PRISM - paradoksalnie - pomógł rządowi w przygotowaniu ustawy zapobiegającej takim praktykom.
Uczniowie we Włoszech nie mają wakacji? Dyskusja na ten temat powraca przed zakończeniem roku szkolnego.
Litr paliwa kosztuje tu 80 groszy Możesz kupić sobie wolność. A jeśli nie masz pieniędzy, to możesz ją sobie zrobić.
Tagi: paszport, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz