Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSW zachęca do wyrabiania paszportu przed wakacjami

0
Podziel się

Już ponad 10 tys. osób skorzystało z możliwości złożenia wniosku o wydanie
paszportu w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. MSW
przypomina przed wakacjami, że wyrobienie paszportu może potrwać nawet miesiąc.

MSW zachęca do wyrabiania paszportu przed wakacjami
(Bartosz Wawryszuk)
bEgxjYvF

Już ponad 10 tys. osób skorzystało z możliwości złożenia wniosku o wydanie paszportu w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Ministerstwo przypomina, że wyrobienie paszportu może potrwać nawet miesiąc.

_ Co roku w okresie wakacyjnym wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Nie warto czekać do wakacji ze złożeniem wniosku _ - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Przypomniała, że zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 stycznia, wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. _ Jak dotąd z tej możliwości skorzystało ponad 10 tysięcy osób _ - powiedziała Woźniak.

bEgxjYvH

Wcześniej wniosek o ten dokument należało składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian. Za wydanie paszportu zapłacimy 140 zł, a za wydanie paszportu tymczasowego - 30 zł.

Ze statystyk z ostatnich pięciu lat wynika, że najwięcej dokumentów paszportowych wydaje się w maju oraz w lipcu. Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku. Na przykład w lipcu 2012 r. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW wyrobiło prawie 191 tys. paszportów, w maju 2012 r. prawie 168 tys., natomiast w grudniu 2012 już tylko 53,5 tys.

Zgodnie z nowymi przepisami paszport tymczasowy mogą otrzymywać osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd będzie zapobiegał inwigilacji w sieci" Szef MSW uważa, że amerykański PRISM - paradoksalnie - pomógł rządowi w przygotowaniu ustawy zapobiegającej takim praktykom.
Uczniowie we Włoszech nie mają wakacji? Dyskusja na ten temat powraca przed zakończeniem roku szkolnego.
Litr paliwa kosztuje tu 80 groszy Możesz kupić sobie wolność. A jeśli nie masz pieniędzy, to możesz ją sobie zrobić.
bEgxjYwi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)